تجربه کانادایی چیست؟

تجربه کانادایی

امروزه دولت کانادا سعی دارد تا با فراهم آوردن و ایجاد برنامه‌های مهاجرتی همچون تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)، به افراد محصل و مشغول به کار در کشور کانادا کمک کند تا بتوانند اقامت کانادا را دریافت نمایند.

در واقع تجربه کانادایی CEC از جمله برنامه‌های مهاجرتی سیستم اکسپرس اینتری کانادا می‌باشد که افراد محصل و مشغول به کار در کانادا به مدت حداقل ۱ سال، می‌توانند با کمک آن اجازه اقامت دائم را دریافت کنند.

شرایط لازم جهت مهاجرت از طریق تجربه کانادایی

برای مهاجرت از طریق تجربه کانادایی، در ابتدا لازم است تا فرد متقاضی، در سیستم اکسپرس اینتری ثبت نام کرده و مراحل لازم را طی نماید. (باید توجه شود که در برنامه تجربه کانادایی، داشتن مدرک تحصیلی خاصی الزامی نیست؛ البته داشتن مدرک می‌تواند امتیاز خوبی برای متقاضی کسب کند). علاوه بر این، فرد برای استفاده از برنامه تجربه کانادایی نیازمند داشتن شرایط زیر می‌باشد:

۱- سابقه کار

برخورداری از حداقل ۱ سال یا ۱۵۶۰ ساعت سابقه کار معتبر (در گروه ۰, A, B طبق دسته بندی مشاغل مورد نیاز کانادا NOC) در کانادا ضروری می‌باشد. (توجه شود که این سابقه کاری باید در حداقل ۳ سال قبل از درخواست به برنامه تجربه کانادایی و دارای درآمد بوده باشد).

همچنین این تجربه کاری شامل سه دسته‌بندی مشاغل مدیریتی (گروه ۰)، مشاغل حرفه‌ای (گروه A) و مشاغل فنی و ماهر ( گروه B) می‌باشد.

۲- مهارت زبان

برخورداری افراد شاغل در گروه B از مدرک CLB5 در زبان فرانسوی و انگلیسی و در گروه ۰ و A از مدرک CLB7

۳- سطح تحصیلات

 • عدم نیاز فرد متقاضی به مدارک تحصیلی برای این برنامه (در واقع مدرک تحصیلی فقط برای دریافت امتیاز در سیستم Express Entry، به متقاضی کمک می‌نماید.)
 • ارائه مدرک دیپلم مدرسه و دانشگاه، در صورت تحصیل در کانادا
 • در صورت تحصیل در خارج از کشور کانادا نیز لازم است تا فرد مدارک دوران تحصیلی خود را جهت بررسی و ارزیابی به آژانس‌های معتبر دولت کانادا ارسال نماید، تا مشخص شود مدرک تحصیلی شما معادل چه مدرکی در کشور کانادا می‌باشد.

۴- عدم نیاز به داشتن و اثبات درآمد در این روش

۵- فرد با روش تجربه کانادایی و مهاجرت به کانادا، نباید در شهر کبک سکونت و زندگی کند.

بیشتر بخوانید  مهاجرت به استان های آتلانتیک کانادا


سوابق کاری غیرقابل قبول در برنامه تجربه کانادایی

 • تجربه کارهای غیر مجاز
 • داشتن تجربه کاری در مدت زمان انتظار جهت اعلام نتایج پناهندگی
 • کسب تجربه کاری هنگام کارآموزی و کارورزی
 • کسب سوابق کاری همزمان با تحصیل و یا در زمان تعطیلات تابستانی
 • انجام کارهای خود اشتغال
 • کار در مشاغل زیرگروه C و D

مهاجرت از طریق تجربه کانادایی


مراحل لازم جهت مهاجرت به کانادا از طریق تجربه کانادایی

برای مهاجرت از طریق برنامه تجربه کانادایی سیستم اکسپرس اینتری، متقاضی باید مراحلی را جهت اخذ اقامت دائم خود، سپری نماید که این مراحل شامل موارد زیر می‌شود:

۱- دریافت مجوز کار کانادایی

دریافت مجوز کار کانادایی، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین شرایط استفاده از برنامه تجربه کانادایی می‌باشد که افراد می‌توانند از طریق دریافت ۲ مدل ویزای کار کانادا این مجوز را دریافت نمایند:

 • open work permit: ویزایی است که فرد بدون متعهد بودن به کارفرما می تواند مشغول به کار شود.
 • close work permit: ویزایی که براساس قرارداد بسته شده با کارفرمای کانادایی، متقاضی ملزم است تا به مدت ۱ سال برای او کار کند. لازم به ذکر است که فرد در این مدت قادر به تغییر شغل نمی باشد.

۲- سابقه کاری به مدت ۱ سال

برای استفاده از برنامه تجربه کانادایی فرد ملزم به دارا بودن حداقل ۱ سال تجربه کاری به صورت تمام وقت یا بصورت پاره وقت (معادل این زمان) می‌باشد تا در این صورت بتواند از طریق این برنامه برای دریافت اقامت دائم خود اقدام نماید.

۳- برخورداری از شرایط لازم جهت استفاده از برنامه تجربه کانادایی

بهتر است که فرد قبل از استفاده از تجربه کانادایی از تمامی شرایط و صلاحیت خود جهت استفاده از این برنامه مطمئن شود. به گونه ای که برای کسب مدارک در زبان انگلیسی، لازم است در آزمون CELPIP و یا IELTS و برای کسب مدارک لازم در زبان فرانسوی نیز در آزمون TEF شرکت نماید. (لازم به ذکر است در صورت تسلط به هردو زبان، متقاضی از امتیاز بالاتری برخوردار خواهد بود.)

مزایای مهاجرت از طریق تجربه کانادایی

 • عدم نیازمندی افراد به نشان دادن برخورداری از تمکن مالی از طریق برنامه تجربه کانادایی
 • کوتاه بودن پروسه بررسی تقاضای افراد در برنامه تجربه کانادایی (در واقع به جهت کم بودن مدارک لازم افراد در این برنامه باعث شده تا روند کاری آن در طی ۳ الی ۴ ماه انجام شود).
 • همچنین داشتن سابقه کاری ۱ ساله برای خود مزیتی است که باعث می‌شود متقاضی نسبت به دیگر افراد داشته باشد.
بیشتر بخوانید  مهاجرت به یوکان کانادا از طریق برنامه استانی

و در نهایت لازم به ذکر است که در صورت برخورداری از تمامی شرایط و اقدام از طریق برنامه تجربه کانادایی، هیچ ضمانتی برای پذیرفتن درخواست متقاضی وجود ندارد.

سوالات رایج افراد در مورد تجربه کانادایی

۱- چه افرادی واجد شرایط برنامه تجربه کانادایی هستند؟

شرایط تجربه کانادایی شامل افرادی می‌شود که با مهاجرت و اخذ ویزای کاری، با کسب حداقل یکسال سابقه کار، قصد دارند برای دریافت اقامت این کشور اقدام کنند.

۲- شرایط متقاضیان تجربه کانادایی چیست؟

متقاضیان دارای برنامه تجربه کانادایی مستلزم داشتن سابقه کار تمام وقت به مدت حداقل یک سال، طی ۳۶ هفته اخیر می‌باشند.

۳- آیا متقاضیان دارای تجربه کار کانادایی قادر به اخذ اقامت دائم کانادا هستند؟

بله. از سال ۲۰۱۵ اقدام جهت دریافت اقامت دائم از طریق برنامه Express Entry برای متقاضیان دارای تجربه کانادایی امکان پذیر شده است. براین اساس، متقاضیان پس از ورود و گذراندن مراحل برنامه Express Entry، با دریافت دعوتنامه ITA، می توانند برای اخذ اقامت این کشور اقدام کنند.

۴- آیا متقاضیان دارای اقامت موقت کانادا می توانند برای برنامه تجربه کانادایی اقدام کنند؟

بله استفاده از برنامه تجربه کانادایی برای متقاضیان علاقه‌مندی که در کانادا به صورت موقت در حال سکونت هستند، در صورت داشتن سابقه کار در داخل کشور کانادا و تمایل آنها برای زندگی در خارج استان کبک، امکان‌پذیر می‌باشد.

۵- آیا استفاده از برنامه تجربه کانادایی برای متقاضیانی که در استان کبک سکونت دارند، امکان‌پذیر است؟

در صورت سکونت متقاضیان در استان کبک، داشتن تجربه کار و تمایل به ادامه زندگی در این استان، آنها می‌توانند جهت استفاده از برنامه تجربه کانادایی، از طریق برنامه سابقه کار کبک اقدام نمایند.

همراهان گرامی و متقاضیان علاقه‌مند به اخذ اقامت کشور کانادا، با تکمیل فرم ارزیابی یا تماس با موسسه مهاجرتی آتلانتیک ۷۲۴، می‌توانید از مشاوره تیم متخصص و کارآمد ما بهره‌مند شوید.
{ “@context”: “https://schema.org/”, “@type”: “CreativeWorkSeason”, “name”: “تجربه کانادایی”, “aggregateRating”: { “@type”: “AggregateRating”, “ratingValue”: “4.8”, “ratingCount”: “12”, “bestRating”: “5”, “worstRating”: “1” } }

نظراتان را با ما به اشتراک بگذارید