مهاجرت به کانادا برای مدیران و صاحبان بیزینس


آیا تاکنون درباره ویزای کار کانادا برای مدیران شنیده‌اید؟ آیا شما هم به عنوان یک صاحب بیزینس و یا مدیر شرکت در پی آن هستید که با انتخاب مناسب‌ترین نوع ویزا برای خود، بستر مهاجرت و اقامت در کشور کانادا را فراهم سازید؟ هم اینک دولت کانادا  فرصتی را بوجود آورده تا از تمامی مدیران، صاحبان بیزینس و بطور کل مالک‌گردانندگانی که حضورشان نقش موثری در اقتصاد کشوری دارد، دعوت بعمل آورد. این فرصت همان برنامه Owner Operator می‌باشد که حاصل همکاری ثمربخش دو اداره کار و اداره مهاجرت کانادا بوده است. این توضیحات مختصری از موضوع اصلی این مقاله؛ یعنی مهاجرت مدیران به کانادا بود. پس این متن را تا انتها مطالعه نمایید تا پاسخ تمام سوالاتی را که در ذهن دارید، بیابید.

متقاضیان برنامه مهاجرتی Owner operator چه کسانی هستند؟

پیش از هر چیزی، لازم میدانیم که بگوییم این نوع برنامه مهاجرتی و ویزای کار کانادا برای مدیران (Owner Operators Work Visa) کدام متقاضیان را در بر می‌گیرد؟! هر کدام از شما که بیش از ۲ سال سابقه تجارت و یا مدیریت دارید و یا به‌عنوان صاحب یک بیزینس و یا مدیر یک شرکت در کشور خود مشغول به فعالیت هستید و تصمیم به مهاجرت به کشور کانادا را دارید، این نوع ویزای کار کانادا شامل حالتان می‌شود.

در یک کلام، به تمامی این افراد مالک گرداننده (Owner Operator) می‌گویند. منظورمان از مالک گرداننده همان فردی است که مدیریت یک واحد تجاری کوچک (اعم از مکانیکی، شیرینی فروشی و …) و یا یک شرکت کوچک را با حداکثر ۱۰ نفر نیروی کار، بر عهده گرفته است.

ویزای کار کانادا برای مدیران شرکت‌ها چیست؟

مهاجرت به کانادا از طریق سابقه مدیریت، با برنامه مهاجرتی Owner Operators انجام می‌شود. در این روش، افراد اجازه کار در کانادا را دریافت می کنند و بر خلاف دیگر روش‌های اخذ مجوز کاری که معمولا در پی دریافت دعوتنامه شغلی ایجاد می‌شود، این روش نیازی به پیشنهاد شغلی (جاب آفر) ندارد. چرا که در این روش، متقاضیان دارای بیزینس و یا شرکت به نوعی پیشنهاد شغل را به خودشان می‌دهند و خودشان در کانادا گرداننده بیزینس می‌شوند.

بر این اساس، طبق قوانین دولتی مهاجرت به کانادا برای مدیران و صاحبان بیزینس، در ابتدا متقاضیان باید یک کسب و کار و یا شرکت را در کانادا ثبت (راه اندازی) و یا خریداری نمایند. سپس باید نیاز به حضور خود را برای مدیریت شرکت و یا بیزینس، به اداره کار کانادا اعلام و اثبات نمایند. آن وقت است که نامه LMIA (Labour Market Impact Assessment) صادر می‌گردد. صدور این نامه به این معنی است که اداره کار کانادا تاثیر حضور فرد را در اقتصاد کانادا موثر قلمداد کرده است.

بیشتر بخوانید  آیا می توان بدون مجوز کار در کانادا مشغول به کار شد؟

دریافت این نامه به متقاضیان این امکان را می دهد که درخواست خود را جهت اخذ ویزای کار به اداره مهاجرت ارائه دهند. با تایید فرد از سوی اداره مهاجرت کانادا، مراحل صدور ویزای کار سپری می‌شود.

نکات مهم در جهت مهاجرت به کانادا برای مدیران و صاحبان بیزینس

 • اخذ ویزای کار کانادا برای مدیران، تنها برای متقاضیان اصلی درخواست‌کننده، اتفاق خوشایند و مثبتی نیست؛ بلکه همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. به صورتی‌که همسر را مجاز به کار در کانادا و فرزندان را مجاز به تحصیل می‌کند.
 • باید خاطر نشان کرد که بر اساس این نوع ویزا، فرد متقاضی فقط خواهد توانست برای یک واحد تجاری که خود ثبت کرده و یا خریداری نموده است، مشغول به فعالیت شود. این در حالی است که همسر این فرد متقاضی می‌تواند شانس شغلی خود را برای هر کارفرمایی امتحان نماید. زیرا ویزای متقاضی اصلی از نوع Owner Operator و ویزای همسر متقاضی از نوع Open Work Permit می‌باشد.
 • اخذ ویزای کار مالک گرداننده (Owner Operator) بدون نیاز به هیچ گونه سرمایه‌ای صورت می‌پذیرد. تنها لازمه آن، پیشبرد درست و دقیق روند اخذ این نوع ویزا می‌باشد، به صورتی که هم اداره مهاجرت و هم اداره کار کانادا شما را واجد شرایط دریافت آن بدانند.

شرایط اخذ ویزای کار کانادا برای مدیران شرکت‌ها

 1. مالک گرداننده بیش از ۲ سال متوالی در کشور مبدا خود سابقه مدیریت شرکت و یا یک واحد تجاری را داشته باشد.
 2. متقاضی باید جواز کسب و کار را به‌عنوان مدرک اثبات فعالیت خود به همراه لیستی از بیمه کارکنان گردآوری نماید.
 3. متقاضی باید گواهی تمکن مالی ارائه کند تا ثابت کند از پس هزینه‌ها و مخارج نمایندگی انتخابی در کشور کانادا برمی‌آید.
 4. متقاضی باید مدارک ثبت شرکت و یا اساسنامه شرکت یا واحد تجاری خود در کشور مبدا را ارائه دهد.

افزایش امتیاز اکسپرس اینتری برای مدیران و صاحبان بیزینس

چنانچه هر یک از متقاضیان از شانس دریافت این نوع ویزا بهره‌مند شده باشند، در سیستم اکسپرس اینتری از ۵۰ الی ۲۰۰ امتیاز اضافی برخوردار خواهند شد. در واقع این امتیاز اضافی صرفا با دریافت نامه LMIA نیز به افراد تعلق خواهد گرفت.

میزان اخذ این امتیاز به عاملی همچون نوع شرکت یا واحد تجاری راه اندازی شده یا خریداری شده و حتی سمت شغلی بستگی دارد. (برای مثال: متقاضیانی که برای تاسیس یک بیزینس عزم مهاجرت به کانادا می‌کنند، به دلیل اینکه معمولا در سمت و نقش یک مدیر مشغول به کار می‌شوند و این شغل در رده مشاغل ۰۰ کانادا شناخته می‌شود، قادر خواهند بود تا ۲۰۰ امتیاز را کسب کنند.)

بیشتر بخوانید  بهترین شهرهای کانادا برای مهاجرت ایرانیان

البته دریافت این امتیاز به منزله تضمین پذیرش درخواست افراد برای مهاجرت نیست. هر متقاضی باید در کنار این موارد، سن مناسب، تحصیلات، دانش زبان و حتی تجربه کاری خوبی در دست داشته باشد تا بتواند برای پیشبرد اقتصاد دولت کانادا هم تاثیرگذار باشد. اینها همان معیارهایی است که بطور معمول در سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

مزایای ویزای کار کانادا برای مدیران

 • اولین مزیت این ویزا شامل حال متقاضیانی می‌شود که از ویزای توریستی هم برخوردارند. بازه زمانی رسیدگی به پرونده ویزای کار برای این قبیل افراد، کمتر از ۱ ماه می‌شود. در صورتی‌که این مدت زمان برای ویزای کار از طریق سرمایه گذاری به بیش از ۱ سال بطول می‌انجامد.
 • برای ثبت بیزینس از طریق این ویزا، دیگر نیازی به سرمایه‌گذاری‌های کلان نیست. هر استان در راستای راه اندازی و خرید بیزینس، مبلغ مشخصی را تعیین می‌نماید.
 • پس از ورود به کانادا، دارندگان این ویزای کار تنها پس از یکسال کار کردن موفق به دریافت اقامت دائم می‌شوند.
 • برای درخواست اخذ ویزای کار برای مدیران، برخلاف سایر روش‌ها، مدرک زبان و تحصیلات از شرایط الزامی نمی‌باشد.
 • در مدت زمان مدیریت کسب و کار در کانادا، افراد می‌توانند هر کدام از شهرهای کانادا را برای سکونت برگزینند. هیچ اجباری در کار نیست تا آنها در شهر خاصی زندگی کنند.

اگر از همه این توضیحات بگذریم، در کل برای هر یک از شما صاحبان بیزینس و یا مدیرانی که تصمیم به ثبت شرکت و خرید بیزینس در کانادا را دارید، ویزای کار کانادا برای مدیران انتخاب خوبی است. ولی به خاطر داشته باشید که مهاجرت به کانادا برای مدیران و صاحبان کسب و کار با برنامه  برای همه افراد راه‌گشا و موثر واقع نخواهد شد. اگرچه شرایط این روش شامل حال شما می شود، اما ممکن است روشهای مهاجرتی بهتری هم پیش رو داشته باشید. پس توصیه ما این است که برای یافتن بهترین روش مهاجرت مدیران به کانادا، پیش از هر چیزی با کارشناسان مهاجرتی آتلانتیک ۷۲۴ مشورت کنید و شرایط را بررسی نمایید.