متوسط درآمد در کانادا

متوسط درآمد در کانادا ۲۰۲۰

امروزه میزان درآمد و اطلاعات از بازار کسب و کار، یکی از دغدغه‌های اصلی افرادی است که قصد مهاجرت به کانادا را دارند. به همین جهت سعی داریم در این مطلب اطلاعات لازم از حقوق و میانگین درآمد در کانادا برای علاقه‌مندان به مهاجرت را شرح دهیم.

پیش از هر چیزی جهت مطلع شدن از میزان میانگین درآمد کانادا، لازم است که بدانید دلار کانادا، واحد پول این کشور محسوب می‌شود و همه درآمدی که به نیروی کار تعلق می‌گیرد بر اساس همین واحد پول می‌باشد. با این اوصاف میانگین درآمد در کانادا ۲۰۲۱ برای هر فرد شاغل به طور ماهیانه چیزی در حدود ۹,۹۶۰ دلار کانادا است که این رقم طی یک سال به طور تقریبی ۱۲۰,۰۰۰ دلار کانادا می‌شود. همچنین حداقل حقوق در کانادا ماهیانه ۲,۵۲۰ دلار و حداکثر مبلغ آن تا ۴۴,۵۰۰ دلار کانادا می‌رسد.

نرخ بیکاری در کانادا ۲۰۲۱

در سال میلادی جدید هم با وجود همه‌گیری ویروس کرونا در سطح کشور، دولت همه تلاش خود را می‌کند تا نرخ بیکاری را کاهش دهد. نرخ بیکاری در کانادا در سال ۲۰۲۱، به جهت ایجاد شرایط اقتصادی مناسب و داشتن بازار کار مطلوب، از شرایط ایده‌آلی برخوردار است به گونه ای که این میزان در حال حال حاضر در حدود ۷.۵% می‌باشد.

قانون استخدام در کانادا

دولت فدرال کانادا برای حمایت از حقوق کارمندان در برابر کارفرمایان، قانونی را تحت عنوان قوانین استخدام (Employment Standards Act) وضع کرده است تا بدین صورت بتواند امنیت کاری برای کارمندان را در کانادا فراهم نماید.

این قوانین با وجود برخورداری از بندهای مشابه، بسته به هر یک از استان‌های کانادا متفاوت می‌باشد. که بهتر است تا متقاضیان با توجه به آیتم‌های موجود در قوانین هر استان، جهت دریافت شغل مورد نظر خود اقدام نمایند.

میانگین درآمد در کانادا

در چند سال گذشته تا سال ۲۰۰۷، میزان حقوق و در آمد افراد شاغل در کشور کانادا، بسیار محدود و مبلغ ناچیزی بوده، اما از سال ۲۰۰۷ و در حال حاضر این میزان تا حدود ۲۴ درصد افزایش یافته است.

البته افزایش این میزان به عواملی چون نوع شغل، سابقه کار و عوامل دیگری همچون مدرک تحصیلی، جنسیت و تمام وقت یا نیمه وقت بودن کار نیز بستگی دارد. از این بین تجربه کاری تا ۳۶%، مدرک تحصیلی تا ۲۹% و جنسیت افراد تا ۵% بر روی میزان حقوق دریافتی در ماه موثر است.

اما بر اساس مطالعات آماری انجام شده میانگین در آمد ساعتی در طی سال های اخیر به شرح زیر می‌باشد.

طبقه بندی میانگین در آمد ساعتی کانادا در سال ۲۰۲۱ میانگین در آمد ساعتی کانادا در سال ۲۰۱۸ میانگین در آمد ساعتی کانادا در سال ۲۰۱۶ میانگین در آمد ساعتی کانادا در سال ۲۰۱۴
دستمزد مردان ۳۲.۴۷ دلار ۲۸.۹۴ دلار ۲۷.۷۷ دلار ۲۶.۵۲ دلار
دستمزد زنان ۲۸.۹۰ دلار ۲۵.۰۸ دلار ۲۴.۰۵ دلار ۲۲.۶۸ دلار
کارکنان تمام وقت ۳۲.۶۳ دلار ۲۹.۱۶ دلار ۲۸.۲۴ دلار ۲۶.۷۵ دلار
کارکنان پاره وقت ۲۲.۴۲ دلار ۱۹.۶۲ دلار ۱۸.۸۴ دلار ۱۸.۰۲ دلار


حداقل حقوق در کانادا 2020

همچنین میانگین دستمزد و حقوق سالیانه برخی از شغل‌های  لیست مشاغل مورد نیاز کانادا نیز از قرار زیر می‌باشد:

شغل میانگین حقوق سالیانه (دلار کانادا)
پزشک متخصص ۱۱۱,۳۶۰ دلار
دندان پزشک ۱۴۲,۸۰۰ دلار
مدیر اجرائی ۱۳۰,۸۰۰ دلار
وکیل ۱۰۷,۴۰۰ دلار
قضات فدرال ۱۱۲,۴۴۰ دلار
جنگل‌داری (قطع درختان و بخش حمایت) ۶۱,۸۲۴ دلار
معدن‌چی (حفاری معدن، نفت و…) ۱۰۵,۸۴۰ دلار
مدیر خدمات (خدمات آب، برق، گاز و…) ۹۷,۲۰۰ دلار
مدیر ساخت و ساز ۸۳,۰۰۰ دلار
تجارت عمده فروشی ۸۵,۰۰۰ دلار
مدیر اداره دولتی ۱۱۰,۰۰۰ دلار
کارمند بانک ۳۶,۱۲۳ دلار
حسابدار ۵۷,۵۰۰ دلار
رزرو شن ۳۱,۳۰۴ دلار
مشاور مالی ۵۷,۴۱۰ دلار
برنامه نویس وب ۵۲,۲۶۲ دلار
ناظر لوله کش ۸۱,۰۰۰ دلار
جوشکار ۴۰,۹۲۷ دلار
افسر پلیس ۸۸,۰۰۰ دلار
راننده ماشین های سنگین ۴۴,۸۳۶ دلار
اپراتور دستگاه کف شور ۲۲,۵۱۴ دلار
آشپز فست فود ۲۰,۹۹۴ دلار
ظرف شور ۲۱,۲۸۶ دلار
گارسون رستوران ۲۵,۵۴۵ دلار
پرستار کودک ۲۰,۸۸۰ دلار
بیشتر بخوانید  شرایط افتتاح حساب بانکی در کانادا


حداکثر و حداقل دستمزد در کانادا

در طی این محاسبات مشخص شده که کارکنان در حوزه شغلی حفاری معدن و نفت و گاز و بعد از آن حوزه صنایع و بخش‌های خدماتی همگانی همانند آب و برق و گاز، دارای بیشترین دستمزد می‌باشند و کارکنان قسمت‌های خدماتی مربوط به اقامت، مواد خوراکی و غذایی و خرده‌فروشان از کمترین دستمزد برخوردارند.

حداقل حقوق در کانادا ۲۰۲۱

میزان دستمزد و حقوق کارکنان در شهرهای مختلف کانادا دارای مبالغ متفاوتی است که حداقل حقوق در کانادا در سال ۲۰۲۱ بر اساس ایالت‌های آن به شرح زیر می‌باشد:

ایالت‌های کانادا حداقل دستمزد ساعتی در کانادا ۲۰۲۱
آلبرتا ۱۵ دلار
انتاریو ۱۴.۲۵ دلار
بریتیش کلمبیا ۱۴.۶۰ دلار
یوکان ۱۳.۷۱ دلار
سرزمین های شمال غربی ۱۳.۵۰ دلار
کبک ۱۳.۱۰ دلار
نوناوات ۱۶ دلار
جزیره پرنس ادوارد ۱۲.۸۵ دلار
نوا اسکوشیا ۱۲.۵۵ دلار
نیو برانزویک ۱۱.۷۰ دلار
مانیتوبا ۱۱.۹۰ دلار
نیوفاندلند و لابرادور ۱۲.۱۵ دلار
ساسکاچوان ۱۱.۶۰ دلار


عوامل موثر بر میزان دستمزد در کانادا

  • سمت شغلی

نوع مشاغل خود عامل تاثیرگذاری بر میزان درآمد افراد می‌گذارد.

  • منطقه استانی

جز سمت شغلی از دیگر عوامل موثر می‌توان به منطقه و استان کانادا اشاره کرد. در هر استان کانادا بسته به نیاز شغلی، برخی مشاغل نسبت به سایر استان‌ها پر درآمدتر هستند.

منطقه

میانگین درآمد سالیانه
آلبرتا ۶۱.۸۶۵
نوا اسکوشیا ۴۸.۴۷۰
ساسکاچوان ۵۵.۵۲۴
انتاریو ۴۹.۶۶۱
مانیتوبا ۴۹.۶۶۱
کبک ۵۱.۷۳۵
نیوبرانزویک ۴۹.۵۱۱
جزیره پرنس ادوارد ۴۵.۹۱۲

  • سابقه کاری

اگرچه عوامل بسیاری میزان دستمزد کارمندان در کانادا را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما از این بین، تجربه کاری افراد (با ۳۶%)، بیشترین نقش را در میزان حقوق دریافتی دارد.

سابقه کاری درصد تاثیر گذار بر میزان درآمد
کمتر از ۲ سال
۲ الی ۵ سال ۳۲%
۵ الی ۱۰ سال ۳۶%
۱۰ الی ۱۵ سال ۲۱%
۱۵ الی ۲۰ سال ۱۴%
بیشتر از ۲۰ سال ۹%

  • تحصیلات

مدرک تحصیلی افراد نیز در میزان دستمزد دریافتی در کانادا بی‌تاثیر نیست. به گونه‌ای که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) می‌تواند تا حدود ۲۹% در افزایش حقوق افراد موثر باشد.

تحصیلات درصد تاثیر گذار بر میزان درآمد
دیپلم ۱۷%
کارشناسی ۲۴%
کارشناسی ارشد ۲۹%
دکترا ۲۳%

  • جنسیت

در دولت کانادا نیز جنسیت افراد تا حدود ۵% می‌تواند میزان دستمزد دریافتی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

ساعت کاری در کانادا

ساعت کاری در کانادا

ساعت کار رسمی در کشور کانادا روزانه شامل ۸ ساعت و در طی یک هفته شامل ۴۰ ساعت کار می‌باشد و  در صنایع تولیدی این میزان به ۵۰ ساعت نیز می‌رسد. که ممکن است این میزان بسته به نوع شغل هر فرد کمی متغیر باشد اما در صورت هر گونه کار اضافی، یک مبلغ توافقی بعنوان اضافه کاری پرداخت می‌شود.

همچنین باید توجه شود که در صورت گرفتن حقوق ساعتی، در صورت مراجعه کارکنان به محل کار و نبود کار برای انجام دادن، کارفرما موظف به پرداخت حقوق حداقل ۲ ساعت کاری می‌باشد. و در بسیاری از مراکز کاری نیز کارفرمایان جهت مراجعه کارکنان خود به پزشک و یا دندان پزشکی، به آنها مرخصی ساعتی و با حقوق می‌دهند.

بیشتر بخوانید  بورسیه تحصیلی کانادا

البته باید دانست که در صورت بالاتر بودن موقعیت شغلی، ساعت کاری نیز افزایش می‌یابد.

همه این توضیحات تا پیش از شیوع بیماری کرونا در کانادا که کارهای اداری به صورت حضوری انجام می‌شد، کاملا صدق می‌کند، ولی سال میلادی جدید که همچنان با حضور ویروس کرونا در سرتاسر جهان آغاز شد، به نظر می‌رسید که تغییراتی در ساعات کاری بوجود بیاید ولی اینطور نشد.

این روند ساعت کاری کانادا در زمان قرنطینه کرونا هم به شکل دور کاری همچنان ادامه دارد و حتی دولت را برای حمایت از نیروی کار بخصوص متقاضیان خارجی، مجبور به اعمال معیارهایی برای کارفرمایان کرده است. طبق این معیارهای در نظر گرفته شده، ساعت کار اداری حتی به صورت غیر حضوری نیز باید حداقل ۳۰ ساعت در هفته باشد تا نیروی کار بدون کسر از حقوق، طی این بحران کسب درآمد داشته باشند.

ساعت اداری در کانادا

همچنین ساعت کار اداری در کشور کانادا نیز از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر می‌باشد که این تایم کاری در سال ۲۰۲۱ برای برخی مشاغل به صورت دور کاری صورت می‌گیرد.

البته برخی از شعب خاص در کانادا در روزهای تعطیل و حتی در مواقعی تا دیر وقت مشغول به فعالیت هستند.

چطور برای دریافت ویزای کاری در سال ۲۰۲۱ اقدام کنیم؟

درست است که قوانین دریافت این ویزا در سال ۲۰۲۱ تغییرات چندانی نکرده است ولی همه‌گیری ویروس کرونا در سرتاسر جهان، متقاضیان اخذ ویزای کار کانادا را کمی نگران کرده. اما جای هیچ نگرانی نیست.

دولت کانادا طی این دوران همه‌گیری اعلام کرده است که از تمامی متقاضیانی که قصد اخذ ویزای کانادا از طریق یکی از برنامه‌های نظیر اکسپرس اینتری (Express Entry)، سرمایه‌گذاری، کارآفرینی، خود اشتغالی، استارتاپ کانادا و… را دارند، استقبال می‌کند.

برای دریافت ویزای کار کانادا ۲۰۲۱، متقاضیان می‌توانند همانند سال ۲۰۲۰ از طریق سیستم اکسپرس اینتری کانادا (Express Entry) اقدام نمایند. پس از ثبت نام، ارائه مدارک لازم و کسب امتیاز کافی، از طریق یکی از ۴ برنامه تجربه کانادایی، مهاجرت استانی، اسکیل ورکر و یا مشاغل فنی فدرال مراحل اخذ ویزای کاری و اقدامات مربوط به اقامت کانادا را سپری نمایند.

درباره متوسط درآمد در کانادا اطلاعات بیشتری کسب کنید!

۱- کدام یک از شهرهای کانادا از بازار کار بهتری برخوردارند؟

پایین بودن نرخ بیکاری در کل کشور کانادا، تمامی شهرهای این کشور را از لحاظ اقتصادی و بازار کسب و کار، انتخاب ایده‌آل کرده است. با این حال شهرهایی نظیر ونکوور، کبک، ادمنتون، کینگستون و مونکنتون، بهترین بازار کار را در کانادا دارند.

۲- میزان حقوق دریافتی به چه عواملی بستگی دارد؟

سمت شغلی هر متقاضی، شهری که در آن مشغول به کار و فعالیت می‌باشد، سابقه کار، تحصیلات و حتی جنسیت، همگی از مواردی هستند که بر روی میزان حقوق دریافتی تاثیر می‌گذارند.

۳- کارگران خارجی در کانادا برای داشتن زندگی مقرون به صرفه‌تر، کدام شهرهای کانادا را انتخاب کنند؟

شهرهای کبک، مونترال، انتاریو، همیلتون، نوااسکوشیا، هالیفاکس، ابوتسفورد و… که هزینه‌های اجاره خانه و ملک در آنجا نسبت به سایر شهرهای کانادا ارزان قیمت‌تر می‌باشد، برای زندگی کارگران خارجی در کانادا مناسب‌تر هستند.

موسسه مهاجرتی آتلانتیک ۷۲۴، با کارشناسان با تجربه آماده ارائه خدمات مشاوره جهت مهاجرت و دریافت ویزای تحصیلی کانادا، ویزای استارتاپ کانادا، ویزای سرمایه‌گذاری کانادا و سایر ویزاهای کانادا می‌باشد. چنانچه قصد مهاجرت به کشور کانادا را دارید می‌توانید با کمک مشاوران ما اطلاعات لازم در مورد هزینه‌ها و شرایط انواع روش‌های مهاجرتی را کسب نمایید.

نظراتان را با ما به اشتراک بگذارید