تغییرات جدید قانون اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا

تغییرات جدید قانون اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا

طبق بررسی های انجام شده در سال های گذشته، مشخص شد که تعداد متقاضیان خارجی مهاجرت کاری که از اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا برخوردارند، در سال ۲۰۰۵ حدود ۵۴۰۰ نفر و در سال گذشته به بیش از ۱۴۳,۰۰۰ نفر رسیده است.

یک مطالعه جدید آماری در کانادا، این رشد جمعیت و پیشرفت های چشمگیر برنامه PGWPP (برنامه مجوز کار در کانادا) را به افزایش تعداد دانشجویان بین المللی که به کانادا می آیند و یا از ویزای کار کانادا برخوردارند، نسبت داد.

برنامه PGWPP برای دانشجویان بین المللی که واجد شرایط برای ماندن و کار در کانادا به مدت سه سال پس از اتمام تحصیلات خود هستند، مجوزهای کار آزاد را فراهم می کند.

البته مدت زمان اعتبار این مجوز بسته به طول برنامه تحصیلی هر فرد متفاوت می باشد.

در واقع مجوز کار آزاد، به دانشجویان فارغ التحصیل بین المللی این امکان را می دهد تا پس از اتمام تحصیلات خود، در هر شغل و هر نقطه از کانادا کار کنند و حتی در صورت نیاز کارفرمایان را در هر زمان تغییر دهند.

برای واجد شرایط بودن دریافت اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا، داوطلبان باید ضمن گذراندن یک برنامه تحصیلی حداقل به مدت هشت ماه، سایر معیارهای مشخص شده را رعایت کند.

از زمان معرفی برنامه (PGWPP در اوایل دهه ۲۰۰۰)، تعداد دانشجویان بین المللی در کانادا افزایش یافته است، به گونه ای که در سال گذشته ۲۰۱۸ این تعداد به بیش از ۵۷۲،۰۰۰ نفر رسیده است.

البته تجزیه و تحلیل آماری کانادا نشان می دهد که این برنامه رشد چشمگیرتری را تجربه کرده است.

تعداد مجوزهای صادر شده در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۰۵ بیش از ۱۵ برابر افزایش یافته است و بر اساس محاسبات این تعداد دانشجویان دریافت کننده مجوز کار در کانادا از ۷،۴۰۰ نفر به ۱۱۷،۷۰۰ نفر رسیده.

این رشد جمعیت ادامه داشته است به گونه ای که در سال ۲۰۱۸ برای بیش از ۱۴۳,۰۰۰ نفر، مجوز کار پس از فارغ التحصیلی صادر شده است.

تغییرات جدید قانون اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا در برنامه PGWPP

برنامه PGWPP

امروزه مطالعات آماری کانادا نشان می دهد که پیشرفت های برنامه PGWPP به افزایش صدور مجوز کار و پروانه کمک کرده است.

یکی از این پیشرفت ها که از سال ۲۰۰۸ برای متقاضیان الزامی شد، داشتن شغل با یک کارفرما در یک زمینه ای مرتبط با تحصیلات آنها بود. تمدید اعتبار مجوز از یک سال به حداکثر سه سال نیز از دیگر پیشرفت های این برنامه بود که به فارغ التحصیلان اجازه ماندن و زندگی در کانادا را نمی دهد.

بیشتر بخوانید  لیست جدید مشاغل مورد نیاز استان ساسکاچوان

وضعیت مهاجرت کاری به کانادا

وزیر امور مهاجرت سابق کانادا، احمد حسین، در سخنرانی سال گذشته خود، دانشجویان بین المللی را “ایده آل ترین آیندگان برای کانادا ” توصیف کرد و گفت که آنها مؤلفه اصلی و اساسی استراتژی مهاجرت به کانادا هستند.

همچنین وی گفت: “اکثر آنها ضمن برخورداری از تجربه کار کانادایی پس از اتمام تحصیلات دوره متوسطه در کانادا، به یکی از زبان های رسمی کشور کانادا (فرانسوی یا انگلیسی) مسلط هستند. در واقع همه این ها تلاشی برای موفقیت یک تازه وارد در کانادا است.”

برنامه PGWPP، بخشی از یک سیستم جامع برای تحصیل، کار و مهاجرت متقاضیان به کانادا است که برای جذب و حفظ دانشجویان بین المللی طراحی شده است که کشورهای محدودی از آن استفاده می کنند.

علاوه بر شهریه رقابتی و هزینه های زندگی در سطح جهانی، کانادا به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد که در طول تحصیل از طریق مجوز کار خارج از دانشگاه و پس از تحصیل از طریق PGWPP کار کنند.

به همین جهت تا کنون تعداد زیادی مسیر برای اقامت دائم در اختیار دانش آموختگان بین المللی که قصد دارند پس از اتمام تحصیل از اقامت در کانادا برخوردار باشند، قرار گرفته است.

در واقع جذب دانشجویان بین المللی می تواند مزایای مفیدی در رشد اقتصاد کانادا داشته باشد.

به گونه ای که گزارش دولت فدرال نشان می دهد که دانشجویان بین المللی سالانه ضمن کمک در اقتصاد کانادا (نزدیک به ۲۲ میلیارد دلار) تقریباً ۱۷۰،۰۰۰ شغل را پشتیبانی می کنند.

علاوه بر این، بسیاری از مقالات تحقیقاتی دولت فدرال و دانشگاهی نشان می دهد که دانشجویان بین المللی سابق به دلیل تسلط دائمی به چند زبان، داشتن مدارک، تحصیلات کانادایی و همچنین شبکه های اجتماعی و حرفه ای که در زمان خود در کانادا ایجاد کرده اند، به سرعت در بازار کار کانادا ادغام می شوند.

سابقه کار کانادایی از طریق برنامه PGWPP

مزایای سیستم اکسپرس اینتری

سابقه کار کانادایی از طریق برنامه PGWPP ، می تواند ضمن بهبود و افزایش اخذ اقامت دائم کانادا از طریق سیستم فدرال اکسپرس اینتری به دریافت سریع تر اقامت دائم کانادا برای کارگران خارجی واجد شرایط کمک کند.

بیشتر بخوانید  راهنمای تحصیل در کانادا

داشتن سه سال سابقه کار در کانادا در سیستم جامع رتبه بندی ورود به سیستم اکسپرس (CRS)، برای متقاضیان دارای پروفایل ورود به Express میتواند دارای امتیازی به ارزش ۶۴ باشد.

پیشرفت های هدفمند در سیستم CRS Express که در اواخر سال ۲۰۱۶ اجرا شد، از جمله مواردی است که برای فارغ التحصیلان بین المللی ارائه شد. متقاضیان ورود به Express با داشتن مدرک تحصیلی دوره متوسطه در کانادا، بسته به برنامه تحصیلی خود، ۱۵ یا ۳۰ امتیاز اضافی نسبت به نمره CRS کسب می کنند.

در مجموع، فارغ التحصیلان بین المللی می توانند برای تحصیل در کانادا و تجربه کاری کانادایی خود، حداکثر ۹۴ امتیاز اضافی در سیستم Express Entry دریافت کنند.

در سال ۲۰۱۸، یک چهارم از کاندیداهای Express Entry که برای درخواست اقامت دعوت شده بودند، امتیازهای بیشتری را برای آموزش در کانادا کسب کردند.

علاوه بر این، هم دولت فدرال و هم استان های کانادا، راه های دیگری را برای اخذ اقامت دانشجویان بین المللی از طریق برنامه مهاجرت به استان آتلانتیک و سایر استانها ایجاد کرده اند.

نگاه به آینده قانون اجازه کار بعد از تحصیل

کانادا به دلایلی که در بالا ذکر شد، به احتمال زیاد مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی در سراسر جهان است، به گونه ای که شهرت آن به عنوان یک جامعه باز و متنوع در زمان افزایش احساسات ضد مهاجرت در کشورهای دیگر افزایش می یابد.

کانادا همواره در تلاش است تا شرایط را برای تحصیل و زندگی دانش آموزان و دانشجویان بین فراهم کند.

از سال ۲۰۱۷، SDS روند پردازش مجوزهای تحصیلی را برای دانشجویان کشورهای برتر بین المللی تسریع کرده که دانشجویان بین المللی از کشورهای هند، چین، فیلیپین، پاکستان، ویتنام، مراکش و سنگال را در بر می گیرد.

اما امروزه اهداف پذیرش سالانه کانادا، تعداد دانشجویان بین المللی را که می توانند اقامت کانادا را دریافت نمایند، به ناچار محدود می کند. با این حال، به دانشجویان بین المللی که تمایل به مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل دارند توصیه می شود که در مورد چگونگی شرایط اقامت در کانادا و روش های مهاجرت به کانادا جهت شروع زندگی جدید در این کشور، اطلاعات بیشتری کسب کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *