مهاجرت ورزشکاران به کانادا

مهاجرت ورزشکاران به کانادا

مهاجرت ورزشکاران ایرانی به کشورهای دیگر این روزها تیتر داغ بسیاری از رسانه‌ها شده است. در این میان کشور کانادا یکی از بهترین مقاصد برای ورزشکاران است. کشور کانادا برای مهاجرت ورزشکاران حرفه‌ای به این کشور شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته است. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا شرایط مهاجرت ورزشکاران به کانادا را بررسی کنیم.

ورزشکار خود اشتغال

با توجه به قوانین مهاجرت کانادا، بند ۱ ماده ۸۸ آیین‌نامه مهاجرت کانادا ورزشکاری خود اشتغال می‌باشد که حداقل در طول ۵ سال گذشته از ارائه مدارک درخواست اقامت به اداره مهاجرت، یکی از شرایط ذیل را دارا بوده‌ باشد:

 • حداقل دو سال کاری سابقه قابل توجه خوداشتغالی در فعالیت‌های ورزشی در کشور محل اقامت
 • حداقل دو سال کاری سابقه کسب و کار آموز ورزشی در سطح جهانی
 • حداقل یک سال کاری سابقه خوداشتغالی در امور ورزشی در کشور محل اقامت و همچنین حداقل داشتن یک سال کاری سابقه فعالیت‌های ورزشی در سطح جهانی یا به عبارتی سپری کردن یک سال فعالیت ورزشی داخلی و یک سال جهانی که در کل دو سال کامل کاری به حساب می‌آید.

به این موضوع توجه کنید که فرد درخواست کننده باید با ارائه مدارک خود به افسر پرونده، او را متقاعد کند که پس از تایید و موافقت با درخواست، به محض ورود به کشور کانادا به روال قبل به فعالیت ورزشی خود البته به صورت خود اشتغالی بپردازد.

مشاغل ورزشی در کانادا کدامند؟

سازمان منابع انسانی و گسترش مهارت‌های شغلی کانادا ( HRSDC ) مسئول بررسی و رسیدگی به موضوع نیروی کار و تنظیم قوانین و ضوابط مربوطه می‌باشد. بزرگترین ارگان در بخش اجرایی سازمان Human Resources and Skills Development Canada معروف به اداره کار کانادا، Service Canada می‌باشد. همچنین این بخش ارتباط تنگاتنگی با اداره شهروندی و مهاجرت کانادا (Citizenship and Immigration Canada) موسوم به CIC دارد.

شرایط اخذ اقامت کانادا ویژه ورزشکاران

رده‌بندی حرفه‌ها در کشور کانادا و صدور گواهینامه‌های تخصصی شغلی یکی از فعالیت‌های مهم اداره کار کشور کانادا می‌باشد.

بیشتر بخوانید  ویزای کار IMP کانادا

به رده‌بندی مشاغل در این کشور NOC یا (National Occupational Classifications) می‌گویند. هر گروه از مشاغل مندرج کد چهار رقمی دارد. در ادامه کلیه عناوین امور ورزشی را برای شما بیان می‌کنیم

۵۲۵۱- قهرمانان ورزشی

۵۲۵۲- مربیان ورزشی

۵۲۵۳- مسؤلان ورزشی و داوران

۵۲۵۴ -مدیران برنامه و مدرسان فعالیت‌های تفریحی، ورزشی و تندرسی

قابل توجه متقاضیان برای تشریح بیشتر موضوع به این مثال توجه کنید: اگر شما داور کشتی و در استخدام فدراسیون کشتی باشید و از این سازمان دولتی حقوق ماهیانه دریافت کنید، واجد شرایط برای مهاجرت از طریق برنامه خود اشتغالی نیستید. ولی اگر دو یا چند سال به عنوان داور کشتی در فهرست داوران بین‌المللی FILA قرار گرفته باشید‌ و از طرف این فدراسیون برای داوری و سنجش مسابقات بین‌المللی و یا داخلی انتخاب شده باشید و از نظر مالی تمامی هزینه‌های زندگی شما در کانادا تامین شود، از این طریق با استفاده از روش خود اشتغالی برای دریافت اقامت کانادا به راحتی می توانید اقدام کنید.

شرایط اخذ اقامت کانادا ویژه ورزشکاران

جهت اخذ ویزای کانادا ویژه ورزشکاران باید شروط زیر را داشته باشید. شرایط دریافت ویزای ورزشکارن کانادا بر اساس اولویت فهرست‌بندی شده است:

 • ارائه مدارک در جهت اثبات فعالیت خود اشتغال خود در دو سال گذشته و همچنین تضمین این اصل که بعد از دریافت ویزای ورزشکاران به فعالیت خود به صورت خود اشتغال در کشور کانادا ادامه می‌دهند
 • اخذ حداقل ۳۵ امتیاز
 • ممنوع الورود نبودن به کشور کانادا

کاملا مشخص است که ورزشکار و یا دست اندرکار امور ورزشی که هر یک از سه شرط بالا را نداشته باشد، نمی‌توانند از طریق برنامه خوداشتغالی فدرال برای مهاجرت به کانادا وارد عمل شوند.

امتیازبندی ویزای کانادا برای ورزشکاران

با توجه به مطالب ذکر شده یکی از شروط قرار گرفتن در فهرست واجدین شرایط درخواست ویزای ورزشکاران کانادا داشتن حداقل ۳۵ امتیاز می‌باشد. امتیازبندی حرفه‌های ورزشی و امور مربوط به این رشته‌ی تحت عنوان ویزای کانادا برای ورزشکاران به شرح زیر می‌باشد:

 • داشتن سابقه کاری تا ۳۵ امتیاز
 • داشتن تحصیلات تا ۲۵ امتیاز
 • آشنایی به زبان انگلیسی یا فرانسه تا ۲۴ امتیاز
 • سن تا ۱۰ امتیاز
 • سازگاری و انطباق‌پذیری با محیط تا ۶ امتیاز
بیشتر بخوانید  تغییرات جدید قانون اجازه کار بعد از تحصیل در کانادا

تنها تفاوت موجود در امتیازبندی برای ویزای ورزشکاران کانادا با ویزای هنرمندان این است که شرط محدودیت سنی به فاکتورهای امتیازدهی اضافه شده است که به هر حال توجه به سن در بخش مرتبط با ورزش امری کاملا منطقی می‌باشد. با توجه به این موضوع که متقاضی ویزای خود اشتغالی کانادا تمامی ۵ سال پیش از درخواست این نوع ویزا سابقه خوداشتغالی در امور ورزشی را داشته و حداقل ۳۵ امتیاز لازم را به دست آورده باشد در حقیقت دیگر نیازی به امتیازات سایر شروط نخواهد داشت.

کلام آخر

روش مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی مناسب افرادی است که بتوانند ثابت کنند فردی خود اشتغال هستند (در زمینه‌های هنری، ورزشی یا کشاورزی) و مسئله مهم‌تر این است که پس از ورود به کانادا می‌توانند از نظر اقتصادی، سطح زبان انگلیسی و تجربه کاری در امور خوداشتغالی وارد عمل شوند و به پیشبرد اهداف فعالیت‌های هنری، ورزشی و یا کشاورزی کشور کانادا کمک شایانی کنند. اگر فکر می‌کنید واجد شرایط این نوع مهاجرت هستید، برای اطلاعات بیشتر و ارزیابی شرایط خودتان با کارشناسان موسسه مهاجرتی آتلانتیک ۷۲۴ تماس بگیرید.

نظراتان را با ما به اشتراک بگذارید