شرایط اخذ شهروندی کانادا چیست؟

مزایای شهروندی کانادا

در حال حاضر کشور کانادا به جهت برخورداری از شرایط مناسب برای زندگی، به یکی از پرطرفدارترین مقاصد دنیا برای اقامت و مهاجرت تبدیل شده است؛ بطوری که بسیاری از متقاضیان علاوه بر دریافت اقامت این کشور، در پی اخذ شهروندی کانادا نیز می باشند تا بتوانند علاوه بر بهره‌مندی از مزایایی چون خدمات درمانی و مدارس دولتی بصورت رایگان، از مزایای شهروندی کانادا همچون داشتن حق رای، دریافت پاسپورت کانادایی، انتخاب شغل مناسب و حتی انتخاب به عنوان کاندیدای مقام های دولتی برخوردار باشند.

به همین جهت ما در این مقاله سعی داریم تا اطلاعات لازم درباره شهروندی کانادا را در اختیار علاقه‌مندان مهاجرت به کانادا قرار دهیم.

اخذ تابعیت هر کشوری به وضعیتی گفته می شود که با تولد فرد در آن کشور و یا سپری شدن یکسری روند طبیعی، به شخص تعلق می گیرد. البته افراد با مهاجرت به کانادا، در صورت اقامت در این کشور و داشتن معیارهایی خاص، می توانند واجد شرایط اخذ تابعیت کانادا شوند.

مزایای شهروندی کانادا

افرادی که سیتیزن کانادا هستند می توانند از مزایای زیر برخوردار شوند:

 • مهاجران و دیگر متقاضیان با پذیرش به عنوان شهروند کانادایی، ضمن بدست آوردن حق شرکت در سیاست های کانادا، می توانند برای رای در انتخابات فدرال، انتخابات استانی و یا شهرداری نیز شرکت نمایند.
 • تبدیل شدن به شهروند کانادایی، دسترسی به مشاغل دارای امنیت بالا را برای افراد (همانند مشاغل در سطح فدرال) امکان پذیر می کند.
 • طبق قوانین کانادا، اخذ شهروندی، امکان تابعیت دوگانه و یا چند گانه را برای افراد ایجاد می کند. این موضوع بدان معناست که افراد با اخذ تابعیت کانادا دیگر مجبور نیستند تا بین شهروندی کشور جدید (کانادا) و یا کشور مبدا خود، یکی را انتخاب نمایند.
 • نوزادان متولد شده در کشور کانادا بدون نیاز به هیچ گونه روند و مراحلی برای درخواست تابعیت، شهروند کانادا می شوند.
 • در نهایت با ارائه گذرنامه به شهروندان کانادایی، آنها قادر خواهند بود تا بدون نیاز به ویزا به آسانی به بسیاری از کشورهای جهان سفر کنند. (البته داشتن ویزا اقدامات سفر را برای متقاضیان ساده تر می کند). ضمنا داشتن گذرنامه مشکلات و خطرات ورود افراد را به کشور، به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

شرایط شهروندی کانادا (اخذ تابعیت)

برای شهروندی کانادا معیار مختلفی برای پذیرش متقاضیان در نظر گرفته شده است که باید متقاضیان برای ارائه درخواست به آنها توجه نمایند:

 • یکی از اصلی ترین شرایط برای درخواست تابعیت، سابقه زندگی و اقامت در کشور کانادا می باشد. بر این اساس، متقاضیان باید طی ۵ سال گذشته، حداقل به مدت ۱۰۹۵ روز (۳ سال) در این کشور زندگی کرده باشد.
 • داشتن مهارت در یکی از زبان های اصلی کانادا (زبان انگلیسی و یا فرانسوی) برای برقراری ارتباط با افراد، ضروری است.
 • پرداخت مالیات بر درآمد در مدت ۳ سال اقامت در کانادا
 • پر کردن تمامی فرم های مربوطه بطور کامل
 • داشتن هرگونه سابقه کیفری و جنایی باعث رد درخواست ارائه کنندگان می شود.
 • متقاضیان برای اثبات آگاهی و شناخت نسبت به حقوق و مسئولیت های شهروندی و آشنا بودن به سیستم سیاسی، تاریخی و جغرافیایی کانادا، مستلزم شرکت در یک آزمون می باشند. (توجه: با پذیرش درخواست، افراد بالای ۱۸ سال تا ۵۴ سال، ملزم به شرکت در آزمون شهروندی هستند.)
بیشتر بخوانید  مدت اقامت مجاز اتباع خارجی در کانادا چقدر است؟

این موارد ذکر شده همگی از سوی دولت کانادا برای بررسی و تایید معیار های واجد شرایط بودن الزامی هستند. در نهایت پس از سپری کردن این روند و ارائه درخواست تابعیت، متقاضیان باید برای آزمون و مصاحبه شهروندی اقدام نمایند.

آیا همه مهاجران واجد شرایط شهروندی کانادا می باشند؟

کانادا از جمله بهترین کشورهای مهاجرپذیر است که برای رشد و توسعه اقتصاد کشور و تقویت ساختار اجتماعی دولت، همواره ضمن پذیرش مهاجران برای زندگی، آنها را به رسمیت می شناسد.

مشارکت در زمینه های مختلف دولتی توسط مهاجرانی که از اقامت دائم کانادا برخوردار شده اند، می تواند نقش موثری در موفقیت آمیز بودن اخذ شهروندی داشته باشد. با این حال، بررسی بر روند زندگی مهاجران دارای اقامت قانونی کانادا در مقایسه با مهاجران غیر مجاز به اقامت این کشور، نشان داده که سیتیزن شدن در کانادا تأثیر مثبتی بر درآمد و نتایج بازار کار این دسته از مهاجران دارد.

البته درخواست متقاضیانی که از تابعیت کانادا برخوردار می شوند با توجه به شرایط آنها در زمان مهاجرتی ممکن است متفاوت باشد و عواملی همچون تحصیلات و درآمد می تواند به عنوان معیاری، منجر به واجد شرایط بودن شهروندی کانادا شود.

تقاضای شهروندی (سیتیزن کانادا)

متقاضیان در صورتی قادر به ارائه درخواست شهروندی کانادا هستند که از اقامت دائم و زندگی به مدت ۳ الی ۵ سال در کانادا برخوردار باشند. در این صورت است که آنها با رعایت حقوق و قوانین شهروندی و داشتن شرایط لازم و ارائه یکسری مدارک می توانند برای شهروندی کانادا درخواست کنند.

مدارک لازم برای شهروندی کانادا

با برخورداری از شرایط لازم، متقاضیان با ارائه مدارک زیر، می توانند برای اخذ شهروندی کانادا درخواست کنند.

 • کسب آگاهی و اطلاعات لازم برای اخذ شهروندی
 • تکمیل و ارائه فرم درخواست دریافت شهروندی کانادا
 • ارائه مدارک هویتی و شناسایی
 • عدم داشتن سوابق سوء پیشینه طی ۴ سال گذشته
 • ارائه رسید پرداخت هزینه ها
 • و در نهایت ارائه تمامی مدارک به سازمان امور مهاجرین

شرایط شهروندی کانادا

چگونه پاسپورت کانادا بگیریم؟

چنانچه قصد دریافت پاسپورت کانادا را دارید لازم است تا در ابتدای امر، اقدامات لازم جهت سیتیزن شدن کشور کانادا را انجام دهید.

این اقدامات شامل مراحلی چون دریافت اقامت دائم کانادا، مقیم شدن در کشور کانادا، درخواست اخذ تابعیت کانادا، شرکت در آزمون شهروندی کانادا و مراسم شهروندی می باشد.

۱- اقدام برای دریافت اقامت دائم در کانادا

جهت اقدام برای سیتیزن شدن کانادا در ابتدا لازم است تا متقاضی، اقامت دائم این کشور را دریافت نماید. افراد برای این کار می تواند از روش های معمول جهت دریافت اقامت اقدام نمایند. (هر کدام از این روشها نیازمند رعایت یکسری شرایط خاص می باشد.)

از آنجایی که این بخش، یکی از پیچیده ترین مراحل دریافت شهروندی کانادا می باشد؛ بهتر است متقاضیان از مشاوران متخصص در این زمینه کمک بگیرند.

۲- مقیم شدن در کشور کانادا

از دیگر مراحل پروسه شهروندی کانادا، مقیم شدن در این کشور می باشد. در این مرحله فرد متقاضی باید طی ۵ سال، به مدت ۱۰۹۵ روز (۳ سال) در کانادا اقامت داشته باشد. این تعداد زمان می تواند بصورت پیاپی نباشد اما لازم است تا فرد در انتها، تمامی مدارک مالیات بر درآمد ۳ ساله خود را در مدت این ۵ سال، ارائه دهد.

بیشتر بخوانید  شرایط مهاجرت به کانادا 2022 و اقامت کانادا

۳- درخواست اخذ شهروندی کانادا

در نهایت پس از دریافت اقامت کانادا و مقیم شدن در این کشور، متقاضی می تواند برای دریافت سیتیزن کانادا اقدام نماید.

برای این کار، متقاضی در ابتدا فرم های مربوطه که در سایت های شهروندی و مهاجرتی کانادا موجود هستند را به درستی تکمیل و سپس آنها را به همراه مدارک و اسناد لازم ارسال می نمایند. سپس در صورت پذیرفته شدن درخواست، لازم است تا مهارت خود را در زبان های انگلیسی و یا فرانسوی (از طریق آزمون های زبان و مدارک تحصیلی) نشان دهد.

۴- شرکت در آزمون شهروندی کانادا

پس از سپری کردن تمام مراحل لازم جهت شهروندی کانادا، متقاضیان بین سنین ۱۸ تا ۵۴ سال، ملزم به شرکت در آزمون شهروندی هستند. (زمان دقیق این آزمون پس از بررسی درخواست فرد فرستاده می شود.) در این آزمون، سوالاتی در مورد فرهنگ و تاریخ، جغرافیا و نمادهای دولت کانادا پرسیده می شود.

همچنین لازم به توضیح است که در صورت عدم قبولی، متقاضی می تواند برای بار دوم در آزمون شرکت نماید و در صورت عدم موفقیت در بار دوم نیز، می تواند درخواست مصاحبه دهد.

۵- شرکت در مراسم شهروندی

با سپری شدن تمامی پروسه شهروندی کانادا، متقاضیان از سنین بالای ۱۴ سال، باید در مراسم شهروندی شرکت نماید. در این مراسم متقاضی ضمن بستن سوگند شهروندی، سرود ملی کانادا را می خواند و در نهایت تابعیت کشور کانادا را نیز دریافت می نماید.

نکات مهم جهت اخذ شهروندی کانادا

 • متقاضیان بین ۱۸ الی ۵۴ سال، حتما باید در آزمون شهروندی کانادا شرکت نمایند. افراد خارج از این محدوده سنی نیازی به شرکت در این آزمون را ندارند.
 • متقاضیان با داشتن حداقل ۱۴ سال، مستلزم شرکت در مراسم شهروندی هستند.
 • برای کودکانی که دارای سن کمتر از ۱۴ سال هستند می توانند توسط والدینشان، درخواست اخذ شهروندی کانادا را ارائه دهند. این کودکان نیز همانند دیگر افراد بالای ۱۴ سال سن، باید از اقامت دائم برخوردار باشند. البته آنها نیاز به سکونت در کانادا به مدت ۳ الی ۵ سال پس از دریافت اقامت کانادا را ندارند.
 • ازدواج متقاضیان خارجی با یک شهروند کانادایی، به تنهایی شرایط را برای دریافت تابعیت کشور کانادا فراهم نمی کند. متقاضیان می توانند از این روش، پس از دریافت اقامت دائم و زندگی به مدت ۳ سال در کانادا، برای اخذ شهروندی اقدام نمایند.

برای مهاجرت و دریافت تابعیت کشور کانادا استفاده از کمک و راهنمایی های افراد متخصص در این زمینه، می تواند کمک شایانی به شما کند. موسسه مهاجرتی آتلانتیک ۷۲۴ متشکل از تیمی کارآمد و باتجربه شما متقاضیان عزیز را طی تمامی مراحل مهاجرتی، اخذ ویزای کانادا و اقامت دائم همراهی می نماید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *