شرایط مهاجرت به ترکیه و روش‌های اخذ اقامت

چرا از میان مقاصد مهاجرتی دنیا، اقامت ترکیه با این حجم از استقبال متقاضیان از اقصی نقاط جهان و به‌ویژه ایرانیان رو به رو شده است؟ برای مهاجرت به کشور ترکیه باید از کجا شروع کنیم و چه مراحلی را طی کنیم؟ با چه روش‌هایی می توان برای اخذ اقامت در ترکیه اقدام کرد و برای هر روش چه مدارک و شرایطی مورد نیاز است؟ آیا با اجاره یا خرید ملک در ترکیه می توان اقامت این کشور را گرفت؟ هزینه مهاجرت به ترکیه چقدر است؟

در این مقاله به بررسی شرایط مهاجرت به ترکیه و راه‌های اخذ اقامت به صورت دائم یا موقت می‌پردازیم. اگر شما هم به مهاجرت فکر می‌کنید و سوالاتی در ذهن دارید، با ما همراه شوید زیرا قصد داریم به تمام این سوالات پاسخ دهیم..۰

چرا مهاجرت به ترکیه؟

 

وقتی فکر مهاجرت به ذهن‌تان خطور می‌کند، اولین و مهم‌ترین سوال، این است که به کجا مهاجرت کنیم؟ یکی از اولین گزینه‌های پیش روی ایرانیان، مهاجرت به ترکیه است. اما آیا اقامت ترکیه بهترین انتخاب است؟ و مزایای زندگی در این کشور چیست؟

کشور ترکیه که نام آن به‌ عنوان یکی از پرجاذبه‌ترین کشورهای توریستی جهان به میان می‌آید، طی چند سال اخیر در لیست محبوب‌ترین کشورها برای مهاجرت و اقامت نیز، در رده بالا قرار گرفته است. علت این محبوبیت آن است که کشور ترکیه پل ارتباطی بین دو قاره آسیا و اروپا است. این کشور با جذب هر ساله گردشگران بسیار، داشتن مراکز آموزشی با سطح بالا، نرخ بیکاری پایین و بسیاری از ویژگی‌های دیگر، گزینه‌ای ایده‌آل و مطلوب برای شروع مرحله جدیدی از زندگی محسوب می‌شود. علاوه بر این موارد، نزدیکی کشور ترکیه به ایران و تشابه فرهنگی بسیار نزدیک با سرزمین‌مان توانسته نظر مثبت ایرانیان را جلب کند.

برای مهاجرت به ترکیه از کجا شروع کنیم؟

 

مهاجرت به ترکیه نیز با پروسه‌ای مشابه و شاید تنها با تغییرات اندکی نسبت به مهاجرت به سایر کشورهای دیگر به پیش برده می‌شود. این پروسه اگر به‌ درستی بر اساس مراحلی که در ادامه ذکر می‌کنیم، بدون هیچ گونه اهمال‌کاری انجام شود، مطمئن باشید اقامت ترکیه را به آسانی دریافت خواهید کرد.

 

آشنایی با شرایط مهاجرت به ترکیه

پیش از هرچیزی، واجد صلاحیت بودن، از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین شرایط اقامت در ترکیه محسوب می‌شود. شرایطی که پس از انتخاب روش‌های مهاجرت و اقامت ترکیه، باید مورد بررسی قرار گیرد و پس از آن با تهیه مدارک لازم، نسبت به اخذ ویزا اقدام شود. این مرحله، به‌قدری حائز اهمیت است که توصیه می‌شود توسط مشاوران خبره، انتخاب مناسب‌ترین روش مهاجرتی، تهیه مدارک و ارائه درخواست اخذ ویزا را به جریان بیاندازید. پس شروع مهاجرت به ترکیه، با انتخاب روش‌های مهاجرت که در ادامه به توضیح جامعی از آنها می‌پردازیم و سپس سپری کردن مراحل زیر به ترتیب، میسر خواهد شد.

 

درخواست ویزای ترکیه

با آگاهی نسبت به شرایط خود و امکانات کشور ترکیه، پس از تعیین نمودن بهترین روش مهاجرت به ترکیه، حال نوبت ارسال درخواست اخذ ویزا می‌رسد.

 

تهیه و تکمیل مدارک لازم برای اقامت ترکیه

هر کدام از روش‌های اخذ اقامت ترکیه نیاز به مدارکی دارد که باید از سوی متقاضیان تهیه و برای ارائه به اداره مهاجرت ترکیه جمع‌آوری شود.

 

ارائه درخواست به سفارت ترکیه

آخرین مرحله، ثبت درخواست در سفارت ترکیه است. جایی که پس از بررسی و ارزیابی کامل پرونده شخصی، نشان می‌دهد که آیا از شایستگی گرفتن اقامت ترکیه برخوردارید یا خیر.

مدارک لازم برای اخذ اقامت ترکیه

  • پاسپورت (گذرنامه) با اعتبار حداقل ۶۰ روز
  • دو قطعه عکس پاسپورتی
  • تکمیل و ارائه فرم‌های پروسه مهاجرتی مبتنی بر اطلاعات شخصی و خانوادگی
  • داشتن بیمه درمانی
  • ارائه پیشنهاد شغلی در صورت مهاجرت از طریق کار
  • در اختیار قرار دادن بلیت‌های رفت و برگشت به منظور اثبات برخورداری از توانایی مالی جهت خرید بلیت برگشت
  • مدارک تمکن مالی جهت نمایش تامین هزینه‌های زندگی
  •  

انواع روش‌های مهاجرت به ترکیه

روش‌های متعدد و متنوعی نظیر خرید ملک، اجاره ملک، کار در ترکیه، تحصیل و سرمایه‌گذاری که امکان ورود به این کشور، اخذ اقامت ترکیه و شهروندی ترکیه را به‌راحتی برای مهاجران مهیا می‌سازد.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

در صورت برخورداری از شرایط، می‌توانید اقامت دائم ترکیه را با خرید ملک به دست آورید. یکی از مهم‌ترین شرایطی که مهاجران را به سوی کشور ترکیه می‌کشاند، قوانین مهاجرتی است که این کشور در قبال خرید ملک مطرح کرده است. بر مبنای این قوانین، برخی از مهاجران بین‌المللی و متقاضیان خارجی که ایرانیان نیز مشمول آن می‌شوند، با خرید ملک حداقل به ارزش ۲۵۰ هزار دلار آمریکا، می‌توانند شهروندی و اقامت ترکیه را به دست آورند. روال اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه ابتدا با اخذ ویزای ترکیه به مدت موقت یک‌ساله آغاز می‌شود و سپس با هر سال تمدید ویزای اقامتی، پس از پایان دوره ۵ تا ۸ ساله، متقاضیان از اقامت دائم، تابعیت و پاسپورت ترکیه‌ برخوردار می‌شوند.

در واقع، طی سفر به ترکیه و انتخاب ملک مورد نظر، اقدام به خرید آن و انتقال سند، فرصت مناسب برای شرایط اقامت ترکیه، آن هم به طور دائمی ایجاد می‌شود.

البته موضوعی که بیشتر از همه بر محبوبیت خرید ملک در ترکیه افزوده است، مزایا و امتیازاتی است که این روش در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. مزایایی نظیر سرمایه‌گذاری بدون محدودیت در ترکیه، اقامت در ترکیه به همراه اعضای خانواده، بهره‌مندی از خدمات دولتی به طور رایگان، افتتاح حساب بانکی، دریافت شماره مالیاتی برای ورود به بازار کار و معافیت از اخذ ویزا برای سفرهای خارجی.

علیرغم همه موارد ذکر شده، گفتنی است که این مزایا تنها شامل حال کسانی می‌شود که ملکی را حداقل به مبلغ ۲۵۰ هزار دلار آمریکا خریداری کرده‌اند و تا مدت سه سال آن را در اختیار دارند. در غیر این صورت و خرید ملکی کمتر از مبلغ ۲۵۰ هزار دلار آمریکا، متقاضیان فقط به مدت سه سال به اقامت در ترکیه (اقامت توریستی) دست پیدا خواهند کرد.

 
 

برای اطلاعات بیشتر به صفحه اقامت ترکیه با خرید ملک مراجعه کنید.

اقامت ترکیه از طریق اجاره ملک

اجاره ملک در ترکیه نیز روشی مشابه با خرید ملک می‌باشد، با این تفاوت که برخلاف خرید ملک پس از اسکان موقت در ترکیه، باعث دریافت اقامت دائم نمی‌شود. بر اساس جدیدترین قوانین دولت ترکیه، با دریافت ویزای توریستی ترکیه و اجاره ملک، دیگر امکان تغییر ویزای توریستی به اقامت یک‌ساله و تمدید سالیانه اقامت موجود نمی‌باشد. چنانچه با مهاجرت به ترکیه در فکر سکونت دائمی در این کشور هستید، پیشنهاد می‌شود یا با خرید ملک یا از طریق دیگر روش‌ها، درخواست خود را ارائه دهید.

 
 

برای اطلاعات بیشتر به صفحه اقامت ترکیه با اجاره خانه مراجعه کنید.

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

 

کشور ترکیه، تحصیل متقاضیان خارجی را از مقطع ابتدایی (مدارس) تا دانشگاهی (دکترا) تحت پوشش قرار می‌دهد. این روش با وجود دانشگاه‌های معتبر با سطح علمی عالی، گرچه انتخاب ایده‌آلی می‌تواند برای محصلان باشد؛ ولی آشنایی به زبان ترکی استانبولی و انگلیسی را می‌طلبد. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه به زبان ترکی و در دانشگاه‌های خصوصی به زبان انگلیسی رایج می‌باشد.

به همین جهت است که پس از دریافت نامه پذیرش از سوی یکی از مراکز و موسسات آموزشی این کشور، متقاضیان علاقه‌مند به تحصیل در مراکز دولتی ترکیه (ترک زبان)، نیاز به ارائه مدرک آزمونی تحت عنوان Yos را دارند. در صورتی که تحصیل در ترکیه و موسسات انگلیسی زبان، مستلزم ارائه مدرک Sat می‌باشد.

 
 

برای اطلاعات بیشتر به صفحه تحصیل در ترکیه مراجعه کنید.

 

فرم ارزیابی اولیه

برای شروع روند مهاجرت خود، لطفا ابتدا فرم ارزیابی را پر کنید.

جدیدترین ها مقاله‌ها

شرایط مهاجرت به کانادا بدون وکیل

چگونه بدون وکیل مهاجرت کنیم؟

گروهی از متقاضیان مهاجرت دوست دارند مراحل مربوط به اپلای و مهاجرت را خودشان انجام دهند. بهتر است بدانید که برای دولت کانادا مهاجرت به

Read More »

نظراتان را با ما به اشتراک بگذارید