اقامت ترکیه با خرید ملک

دریافت اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه، ایده‌آل‌ترین انتخاب برای متقاضیان ایرانی است که می خواهند با کمترین هزینه، پاسپورت معتبری دریافت کنند. با خرید ملک در ترکیه، می توانید علاوه بر سرمایه گذاری، اخذ اقامت خانوادگی، اخذ پاسپورت و امکان سفر به کشورهای زیادی بدون ویزا، با شرایط خاصی شهروندی این کشور را نیز به دست آورید. البته اقامت ترکیه با خرید ملک، قوانین و شرایطی دارد که دائم هم در حال تغییر است و متقاضیان را با سوالات زیادی در این زمینه مواجه می کند. گروه مهاجرتی آتلانتیک ۷۲۴ سعی دارد در این مقاله، علاوه بر پاسخ دادن به تمام سوالات، بهترین راهنمایی‌ها را برای موفقیت آمیز بودن فرآیند مهاجرتی شما ارائه دهد.

مراحل خرید ملک در ترکیه

چنانچه تصمیم به اخذ اقامت ترکیه را از طریق خرید ملک برگزیدید، خواهید توانست با طی کردن مراحل زیر به هدف خرید ملک در ترکیه جامه عمل بپوشانید. خرید ملک در این کشور به دو روش خرید ملک در مجتمع یا برج‌های مسکونی و خرید خانه یا آپارتمان صورت می‌پذیرد.

  1. اولین گام برای شروع پروسه خرید ملک در ترکیه و در پی آن دریافت اقامت این کشور، سفر به ترکیه می‌باشد. در این سفر متقاضیان با انتخاب ملک مورد نظر است که تازه قدم در مسیر این روند می‌گذارند.
  2. ملک انتخابی به‌واسطه کارشناسان دولت، قیمت گذاری می‌شود. بدین طریق مشتریان با اطمینان خاطر بیشتر اقدام به خرید ملک در ترکیه می‌نمایند.
  3. اگر دو مرحله قبلی به‌ خوبی پشت سر گذاشته شد، در ابتدا پیش پرداختی از هزینه ملک و با انتقال سند، مابقی هزینه به حساب مالک واریز می‌گردد.
  4. نهایتا در عرض یک هفته، با اعطا شدن سند ملک به خریداران، موقعیت برای درخواست از اداره مهاجرت ترکیه به منظور مصاحبه فراهم می‌شود.
  5. در آخر، در کمتر از یک ماه، در روز تعیین شده از سوی اداره مهاجرت ترکیه، افراد با به همراه داشتن جمعی از مدارک لازم (گذرنامه، اسناد سکونت، دو قطعه عکس، کد مالیاتی و…) و عبور از مراحل پرسش و پاسخ، واجد صلاحیت اخذ اقامت یک‌ساله ترکیه می‌شوند. کارت اقامت که با خرید ملک در ترکیه به متقاضیان تعلق می‌گیرد، می‌تواند برای یک سال و در مواقعی سکونت به مدت دو سال را در بر داشته باشد.

پروسه خرید ملک بر حسب مراحل مذکور، فرآیندی بس ساده به چشم می‌آید؛ اما به جهت عدم آگاهی کافی از قوانین خرید ملک در ترکیه و شرایطی که بطور روزانه دائما تغییر می‌یابد، کمک گرفتن از مشاوران و وکلای حقوقی امری لازم و حیاتی می‌باشد.

 

قوانین اقامت ترکیه با خرید ملک

بر مبنای قوانین عنوان شده در جهت اجاره و خرید ملک در ترکیه، این چنین اعلام گردیده است که تمامی شهروندان خارجی جز متقاضیانی که از جانب کشور ترکیه منع خرید ملک شده‌اند، خواهند توانست با حداقل سرمایه‌ای به ارزش ۲۵۰ هزار دلار، با خرید خانه در ترکیه، اقامت این کشور را برای خود و خانواده دریافت کنند. البته این در صورتی است که تا ۳ سال ملک خریداری شده در تملک متقاضیان باشد. علاوه بر این، به‌دنبال خرید ملکی با حداقل قیمت ۶۰ هزار دلار آمریکا نیز، اقامت سه ساله ترکیه به متقاضیان اعطا می‌گردد. این قبیل اقامت‌ها به مرور زمان با تمدید برای بازه‌ای ۵ ساله، متقاضیان را از تابعیت این کشور برخوردار می‌کند. البته این اتفاق در صورتی منجر به تابعیت می‌شود که افراد حداقل یکسال از این بازه ۵ ساله را در خارج کشور بگذرانند؛ در غیر اینصورت این پروسه، شامل حال این افراد نمی‌گردد.

در واقع، خرید هر نوع ملک و اراضی اعم از مسکونی، اداری، تجاری و… به نوعی یک روش سرمایه گذاری در ترکیه تلقی می‌شود که سودآوری آن همراه با مزایای مطلوب و مهیا سازی بستری مطمئن جهت سپرده گذاری نمایان می شود.

همچنین از دیگر قوانینی که با خرید ملک به افراد تعلق می‌گیرد، این است که با تمدید اقامت خود در زمان‌های مشخص، ضمن سکونت یافتن خود در ترکیه، مجوز اقامت برای سایر اعضای خانواده (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال) داده می‌شود. از این طریق، دیگر اعضای خانواده نیز از مزایایی همچون امکان تحصیل، کار و… بهره‌مند خواهند شد.

 

متقاضیان واجد شرایط خرید ملک در ترکیه چه کسانی هستند؟

از عمده سوالاتی که در پروسه مهاجرتی، ذهن متقاضیان ایرانی را به خود درگیر می‌کند، این است که آیا خرید ملک در ترکیه برای ایرانیان، اخذ اقامت ترکیه را با خود به همراه دارد؟ آیا آنها نیز همانند متقاضیان مهاجر از دیگر نقاط جهان، خواهد توانست به‌راحتی ملک مورد نظر در ترکیه را خریداری نمایند؟

در پاسخ به همه این قبیل سوالات و ابهاماتی که افراد در ذهن خود می‌پرورانند، باید بگوییم که دولت ترکیه در زمینه موضوعات این چنینی بر اساس تقابل بین کشورها عمل می‌نماید. این به معنای این است که هر کشوری که به شهروندان ترکیه‌ای امکان خرید ملک و سایر مستغلات را بدهد، دولت ترکیه نیز متقابلا با چنینی رفتاری، قوانین خود را اجرا می‌کند.

بر مبنای این گفته، شهروندان و اتباع کشورهایی نظیر کانادا، آمریکا، آمریکای جنوبی و خوشبختانه حتی کشور ایران مشمول و واجد صلاحیت خرید ملک در ترکیه و در سرانجام، اخذ اقامت این کشور می‌شوند. پس هیچ جای نگرانی در این باره نیست.

با این حال دولت ترکیه محدودیت هایی را برای خریداران ملک اعمال نموده است. این محدودیت ها شامل موارد زیر می‌باشد:

  • متقاضیان خارجی تنها مجاز به خریداری ملک در محدوده مناطقی که توسط دولت ترکیه تعیین گردیده شده است، می‌باشند.
  • خرید ملک در ترکیه در هرگونه مناطقی که زیر نظر پایگاه‌های دولتی و نظامی می‌باشد، برای متقاضیان خارجی غیر مجاز اعلام شده است.
  • خرید ملک اتباع خارجی در ترکیه نباید منجر به بر هم زدن نظم و قوانین دولتی شود.
 

شرایط اخذ اقامت ترکیه با خرید ملک

خرید ملک در ترکیه را میتوان سریع‌ترین و راحت‌ترین راه دستیابی به اقامت این کشور قلمداد کرد. باید بدانید که در وهله اول با خرید ملک به قیمت حداقل ۲۵۰ دلار آمریکا، اقامتی یک‌ساله (اقامت توریستی) به اتباع خارجی تعلق می‌گیرد؛ اقامتی که افراد را مجاز به تحصیل و یا حتی ورود به بازار کسب و کار ترکیه نمی‌کند.

چنانچه تمایل دارید مزایای ملک خریداری شده در ترکیه، شامل اخذ اقامت، حقوق شهروندی و حتی پاسپورت ترکیه نیز شود، می‌بایست بطور سالیانه با تمدید اقامت توریستی خود، پس از مدت ۵ سال، اقامت دائم این کشور را بدست آورید. در اینصورت است که در کنار سکونت و زندگی در ترکیه، از مجوز تحصیلی و کار نیز برخوردار خواهید شد. فقط فراموش نشود که تا زمانی‌که ملک در تملک خریداران باشد، اقامت سالیانه تمدید می‌گردد.

 

گرفتن پاسپورت ترکیه با خرید ملک

هنگامی که پروسه خرید ملکی با ارزش حداقل ۲۵۰ هزار دلار آمریکا با موفقیت سپری شد، لازم است برای درخواست بهره‌مندی از حقوق شهروندی و دریافت پاسپورت ترکیه، به اداره املاک و اراضی ترکیه مراجعه نمایید. با بررسی اسناد و مدارک و صدور نامه تاییدیه، آن‌موقع است که به متقاضیان حق شهروندی و پاسپورت ترکیه داده می‌شود.

 

هزینه خرید ملک در ترکیه

در نگاه اول به نظر می‌رسد که هزینه خرید ملک فقط شامل قیمت اولیه ملک می‌شود؛ در حالی که اصلا چنین نیست. املاک و اراضی در هر بخش از نواحی و شهرهای مختلف ترکیه، قیمت‌های متفاوتی دارد که تنها بخشی از هزینه‌ خرید ملک در ترکیه محسوب می‌شود. طبعا در کنار قیمت ملک، هزینه‌های جانبی دیگری همچون مالیات، هزینه وکیل و هزینه دفاتر ثبت اسناد در جریان خرید ملک محاسبه می‌گردند.

 

هزینه‌های جانبی خرید خانه در ترکیهمبلغ بر حسب لیر
انتقال سند۲ تا ۳ درصد کل مبلغ ملک
عوارض شهرداری۲ تا ۳ درصد کل مبلغ ملک
کمیسیون بنگاه۳ تا ۵ درصد کل مبلغ ملک
بیمه۳۰۰ تا ۸۰۰ لیر (برای هر فرد)
هزینه محضری کردن گذرنامه۲۰۰ لیر

 

با همه این تفاسیر آگاهی یافتن از قیمت خانه در ترکیه هم امری ضروری است، تا خریداران بتوانند راحت‌تر بر حسب بودجه مالی خود، ملک مناسب را خریداری نمایند. در ادامه با لیستی از شهرهای مطرح و پرطرفدار ترکیه در بین متقاضیان خارجی، خواهید توانست بهترین موقعیت را گزینش کنید. قیمت ملک در هر کدام از شهرهای ترکیه را عواملی همچون فاصله از دریا، نوع مسکن، زیرساخت و سایر معیارها تعیین می‌کند.

 

شهرهای ترکیهمیانگین قیمت هر متر مربع ملک در شهرهای ترکیه (لیر)
استانبول۴۴۳۲ لیر
آنتالیا۴۱۰۰ لیر
ازمیر۳۵۶۹ لیر
بدروم۳۲۰۰ لیر
آنکارا۲۹۰۰ لیر
دنیزلی۱۵۰۰ لیر
 

کلام آخر

امید است با اطلاعاتی که از شرایط و قوانین خرید ملک در ترکیه به دست آوردید، به بهترین شیوه ممکن قدم در مسیر اخذ پاسپورت و اقامت ترکیه با خرید ملک گذارید. همانطور که اشاره شد، از مهمترین مزیت‌های اقامت از طریق خرید خانه در ترکیه، این است که با هزینه کمتر از ۲۵۰ هزار دلار و حتی با اجاره ملک هم می توان در بلند مدت به اقامت این کشور دست یافت. اگر برای دریافت اقامت ترکیه مصمم هستید، با مراجعه به مشاوران گروه مهاجرتی آتلانتیک ۷۲۴ خواهید توانست با اطمینان خاطر بیشتر و سریع‌تر تمام مراحل را پشت سر گذارید.

فرم ارزیابی اولیه

برای شروع روند مهاجرت خود، لطفا ابتدا فرم ارزیابی را پر کنید.

جدیدترین ها مقاله ها

شرایط مهاجرت به کانادا بدون وکیل

چگونه بدون وکیل مهاجرت کنیم؟

گروهی از متقاضیان مهاجرت دوست دارند مراحل مربوط به اپلای و مهاجرت را خودشان انجام دهند. بهتر است بدانید که برای دولت کانادا مهاجرت به

Read More »

نظراتان را با ما به اشتراک بگذارید