تاثیر تجربه کانادایی در پذیرش مهاجران


علی‌رغم وجود شرایط بحرانی ناشی از ویروس کرونا، اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) علاوه بر اتخاذ کردن محدودیت های مسافرتی، تعداد قرعه کشی های پذیرش اکسپرس اینتری از طریق برنامه تجربه کانادایی و مهاجرت استانی را افزایش داده است. به گونه ای که از زمان ایجاد محدودیت ها، شش قرعه کشی برگزار شده؛ این در حالی است که تا قبل از بوجود آمدن این بحران ها، هر دو هفته یکبار و آن هم تنها در چهارشنبه ها این قرعه کشی برگزار می شد، چراکه این پذیرش و قرعه کشی های اکسپرس اینتری نقش موثری در اقتصاد دولت دارد.

همچنین می توان گفت قرعه کشی های CEC از زمان شروع محدودیت های مسافرتی، با صدور ۱۰۳۰۸ دعوتنامه برای متقاضیانی که واجد شرایط مهاجرت به کانادا هستند، یکی از بزرگترین قرعه کشی های مخصوص CEC به شمار می رود.

البته در شرایط شیوع و گسترش ویروس کرونا، منطقی است که بیشتر دعوتنامه ها برای متقاضیان دارای تجربه کانادایی باشد، چراکه احتمال مبتلا شدن به کرونا برای افراد داخل کشور نسبت به دیگر متقاضیان خارجی کمتر است.

علاوه بر این، پذیرش تعداد متقاضیان بیشتر و صدور دعوتنامه ITA، در این شرایط بحرانی می تواند اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) را سریعتر به اهداف مورد نظر خود برساند.

اهمیت تجربه کاری و تحصیلی در کانادا برای مهاجرت

اهمیت داشتن تجربه کاری و تحصیلی در کانادا

از آنجایی تعداد متقاضیان علاقه‌مند به مهاجرت و دریافت اقامت از سالها پیش در حال افزایش بوده است؛ از سال ۲۰۰۸، اداره تابعیت و مهاجرت کانادا (IRCC) برای فراهم کردن بستر دریافت اقامت دائم دانشجویان بین المللی و کارگران موقت خارجی، برنامه تجربه کانادایی (CEC) را راه اندازی کرده است. امروزه این برنامه به جهت افزایش صعودی جمعیت دانشجویان و کارگران خارجی، توانسته به طور چشمگیری پیشرفت داشته باشد.

همچنین هر یک از استان های کانادا نیز با کمک برنامه های مهاجرت استانی مخصوص خود در تلاش هستند تا با ترغیب متقاضیان علاقه‌مند به دریافت اقامت کانادا، تعداد دانشجویان و نیروی کار استان خود را افزایش دهند.

بیشتر بخوانید  کانادا پرمتقاضی‌ترین مقصد مهاجرتی جهان

علاوه بر این IRCC با ارائه برنامه مهاجرتی پایلوت آتلانتیک، مناطق روستایی و شمالی، متقاضیان دارای تجربه کاری و تحصیلی در کانادا را پذیرش می کند.

مزایای تجربه کانادایی

از آنجایی که برنامه تجربه کانادایی نقش موثری در پذیرش مهاجران و ورود آنها به بازار کار در کانادا را دارد، به یکی از مهمترین و اصلی ترین برنامه های مهاجرت استانی و فدرال تبدیل شده است.

بر اساس تحقیقات، متقاضیان و نامزدهای مهاجرتی با برخورداری از ویژگی های زیر می توانند در اقتصاد دولت نتایج خوبی داشته باشند.

  • برخورداری از سن مطلوب (جوانان)
  • داشتن تحصیلات بالا
  • مهارت در زبان انگلیسی و یا فرانسوی
  • داشتن تجربه کار و یا تحصیلات در کانادا
  • برخورداری از پیشنهاد شغلی کانادا

مزایای تجربه کانادایی در پذیرش مهاجران

البته از این بین، داشتن تجربه کاری و تحصیلی در کانادا از اهمیت بسیاری برخوردار است چرا که این ویژگی ضمن بهبود مهارت در زبان که یکی از مولفه های اصلی محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری محسوب می شود، می تواند نقش موثری را در جلب رضایت کارفرمایان کانادایی داشته باشد.

علاوه بر این، متقاضیان با داشتن تجربه کار و یا تحصیلات کانادایی، به جهت پیشرفت شبکه های اجتماعی و حرفه ای، می توانند راحت تر به کارهای مرتبط با مهارتشان دست یابند.

با این حال، باید توجه شود که داشتن تجربه کار و یا تحصیل در کانادا نسبت به تجربه های کار و یا تحصیل در خارج از کشور، اهمیت بیشتری ندارد، اما عموما کارفرمایان، چه در کانادا و چه در دیگر کشورهای جهان، متقاضیان دارای تجربه کار محلی را راحت تر استخدام می کنند.

اگر از تجربه کار یا تحصیل در کانادا برخوردار نیستید نگران نباشید!

در حال حاضر متقاضیان علاقه‌مند به مهاجرت کاری به کانادا یا مهاجرت تحصیلی به کانادا حتی در صورت نداشتن تجربه کانادایی، می توانند از طریق سیستم Express Entry دعوتنامه اخذ اقامت دائم را دریافت نمایند. چرا که متقاضیان با داشتن دیگر ویژگی های ذکر شده در بالا و تمایل به فعالیت در کانادا می توانند به سرعت وارد بازار کار شوند.

بیشتر بخوانید  راهنمای جامع زندگی در تورنتو

پس دولت کانادا چه در صورت داشتن تجربه کانادایی و چه در صورت نداشتن آن، همچنان درخواست مهاجرت متقاضیان را مورد ارزیابی قرار می دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *