شرایط اقامت دائم کانادا در سال ۲۰۲۲


مهاجرت به کشور کانادا و اخذ اقامت کانادا از طریق روش های مختلفی امکان پذیر است. بعضی از روش های مهاجرتی در نهایت به اقامت دائم کانادا و بعضی دیگر به اقامت موقت، منجر می شود. بنابراین قبل از انتخاب روش مهاجرتی اعم از کاری، تحصیلی، سرمایه گذاری و سایر روش ها، بهتر است هدف خود را تعیین کنید که قصد اقامت دائم یا موقت در این کشور را دارید. و با بررسی و تحقیق درباره جدیدترین قوانین و شرایط اقامت در کانادا بهترین گزینه متناسب با شرایط خود را بیابید.

اقامت دائم کانادا چیست؟

اتباع و متقاضیان خارجی دارای تابعیت غیر کانادایی که تمایل به کار، تحصیل و یا زندگی بطور دائم در کشور کانادا را دارند، با داشتن شرایط لازم، قادر به کسب اقامت دائم کانادا خواهند بود. این دسته از افراد با دریافت کارت اقامت دائم PR (Permanent Resident Card) علاوه بر داشتن مجوز ورود به کشور کانادا بدون ویزا، می توانند شرایط را برای دریافت تابعیت کانادا فراهم نمایند.

اقامت موقت کانادا چیست؟

متقاضیان در صورت اقامت در بازه کوتاه مدت و موقت، می توانند با دریافت اقامت موقت کانادا به این کشور سفر کنند. بر اساس ویزای موقت، افراد با مراجعه به کنسولگری کانادا می توانند تا بازه ای مشخص شده (معمولا ۶ ماه) در کشور کانادا اقامت داشته باشند.

اخذ اقامت موقت کانادا مجوز یک بار ورود و یا چندبار ورورد متقاضیان به این کشور را فراهم می کند. بر این اساس، متقاضیان دارای مجوز یک بار ورود تنها یکبار و به مدت شش ماه قادر به اقامت در کانادا هستند؛ در حالی که متقاضیان دارای مجوز چند بار ورود قادرند تا پایان اعتبار ویزا چندین بار به صورت موقت، در این کشور اقامت نمایند. اقامت از این طریق نیز شامل روش های مختلفی چون ویزای توریستی، سوپر ویزا، ویزای کار در تعطیلات، ویزای تحصیلات (کمتر از ۶ ماه) می شود.

تابعیت کانادا

افراد سیتیزن (Citizen) و یا شهروندان کانادایی، از تابعیت کانادا برخوردارند. در واقع دارا بودن تابعیت کانادایی به دو صورت امکان پذیر است:

  1. با تولد در این کشور، فرد با عنوان Born Citizenship تبعه کانادا محسوب می شود.
  2. اتباع خارجی از طریق اخذ اقامت دائم کانادا و با گذراندن مراحل قانونی، می توانند مسیر دریافت تابعیت کانادا را برای خود هموار کنند و با عنوان Naturalized Citizen جزء شهروندان کانادا به شمار روند.

تفاوت اقامت و تابعیت کانادا

بین افراد دارای تابعیت و افراد دارای اقامت دائم کانادا، تفاوت هایی از لحاظ حقوق و قوانین دولتی وجود دارد:

  • بر این اساس، تنها شهروندان کانادا و افراد دارای تابعیت این کشور از حق ورود و خروج خاک کانادا برخوردارند. به صورتی که هیچ کس نمی تواند مانع ورود و یا خروج دارندگان تابعیت کانادا شود.
  • دارندگان تابعیت کانادایی به هیچ عنوان از کشور اخراج نمی شوند، در حالی که افراد دارای اقامت دائم کانادا، تحت شرایطی ممکن است از کشور کانادا اخراج شوند یا اقامتشان باطل شود.
  • علاوه بر این، دارندگان اقامت دائم کانادا از حق شرکت در انتخابات و استخدام در کارهای دولتی برخوردار نیستند.
  • همچنین به جهت عدم تعلق گذرنامه کانادایی به دارندگان اقامت دائم، این افراد در سفرهای خارجی باید از پاسپورت کشور خود استفاده کنند.

حقوق شهروندی و اقامت کانادا

با وجود تفاوت هایی بین افراد دارای تابعیت و اقامت دائم کانادا، با این حال برخی از حقوق و قوانین بین این افراد به صورت مشترک اجرا می شود.

  • هر دو گروه (شهروندان و دارندگان اقامت دائم) قادرند تا در هر قسمتی از خاک کانادا که بخواهند، اقامت داشته باشند.
  • هر دو گروه از مجوز کار و تحصیل در هر نقطه ای از کشور کانادا برخوردارند.
  • مزایا و امکانات دولت کانادا شامل حال هر دو گروه دارای تابعیت و اقامت دائم کانادا می شود.
  • در اغلب موارد، حقوق و قوانین دولت برای هر دو گروه به صورت یکسان اجرا می شود.

روش های اقامت در کانادا

۱- اقامت کانادا از طریق اکسپرس اینتری

این سیستم مهاجرتی از طریق سه برنامه اسکیل ورکر فدرال، تجربه کانادایی و نیروی متخصص ماهر، متقاضیان مهاجرت به کانادا را پذیرش می کند. برنامه های اکسپرس اینتری پس از گذشت مدت زمانی، شرایط را برای اقامت دائم کانادا نیز فراهم می کند.

۲- اقامت کانادا از طریق تحصیل

متقاضیان با دریافت ویزای تحصیلی کانادا، می توانند وارد این کشور شوند و بعد از اتمام دوره تحصیلات خود و تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری، اقدامات لازم جهت دریافت اقامت کانادا به صورت دائم را فراهم نمایند.

اقامت کانادا از طریق تحصیل

۳- اقامت کانادا از طریق کار

با توجه به نرخ پایین بیکاری در کانادا، این روش یکی از پرطرفدارترین روش های مهاجرتی و اخذ اقامت کانادا به شمار می رود.

بر این اساس، افراد می توانند از سه طریق پیشنهاد شغلی، ویزای جستجوی کار و برنامه کارگران ماهر فدرال، ضمن کار در کانادا، اقامت این کشور را نیز دریافت کنند.

۴- اقامت دائم کانادا با سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در کانادا نیز از طریق برنامه کارآفرینی و سرمایه گذاری استانی منجر به اخذ اقامت دائم کانادا می شود.

۵- اقامت کانادا با ازدواج

اتباع خارجی و یا افراد دارای اقامت موقت کانادا، در صورت ازدواج قانونی با دارندگان تابعیت یا اقامت دائم کانادا می توانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند.

۶- اقامت کانادا با تولد فرزند

فرزندان اتباع خارجی که در کشور کانادا متولد شوند، به دلیل داشتن حق خاک این کشور، از تابعیت و پاسپورت کانادا بدون هیچ گونه محدودیتی برخوردار می شوند.

باید توجه شود که در شرایط اقامت در کانادا با تولد فرزند، اقامت والدین به صورت موقت بوده و در صورت اقدام و داشتن شرایط لازم، اقامت دائم کانادا به آنها تعلق می گیرد.

۷- اقامت دائم کانادا از طریق استارتاپ

ویزای استارتاپ کانادا در سال های اخیر به یکی از بهترین روش های اخذ اقامت کانادا تبدیل شده است. در این روش مهاجرتی، ابتدا با فراهم کردن ویزای کاری ۶ ماهه برای افراد متقاضی امکان ورود به کشور فراهم می شود. سپس شرایط اقامت در کانادا به صورت دائم برای کل خانواده متقاضی ایجاد می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع روش های اقامت کانادا، با گروه مهاجرتی آتلانتیک ۷۲۴ تماس برقرار نمایید.

بهترین روش اخذ اقامت دائم کانادا

اگرچه برای دریافت اقامت دائم کانادا روش های بسیاری وجود دارد؛ اما انتخاب آن باید با توجه به شرایط کاری، تحصیلی و مالی هر فرد صورت بگیرد. با این حال تحصیل، کار، سرمایه گذاری و برنامه اسکیل ورکر از بهترین روش های دریافت اقامت کانادا است.

کم هزینه ترین روش اخذ اقامت کانادا

پیشنهاد کار از سوی کارفرمایی کانادایی و یا برنامه اسکیل ورکر ازجمله کم هزینه ترین روش های اقامت دائم کانادا است.

کلام آخر

شرایط رو به رشد اقتصادی کانادا، نرخ پایین بیکاری و امکانات ایده آل این کشور برای زندگی، کار و تحصیل باعث تمایل بسیار زیاد مهاجران ایرانی برای اخذ اقامت کانادا در سال های اخیر شده است. اگر قصد دارید اقامت دائم کانادا را برای کل خانواده در سریع ترین زمان ممکن و با کمترین هزینه دریافت کنید، مشاوران باتجربه آتلانتیک ۷۲۴ آماده ارائه مشاوره حرفه ای به شما خواهند بود. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره هزینه و شرایط اقامت در کانادا فرم ارزیابی را تکمیل نمایید.