اخذ مجوز کار در کانادا با وجود داشتن اتهامات کیفری

اخذ مجوز کار در کانادا با وجود داشتن اتهامات کیفری

امروزه دریافت ویزای کار کانادا به یکی از اهداف اصلی بسیاری از متقاضیان خارجی در سراسر جهان تبدیل شده است. با این حال، دریافت مجوز کار بدلیل وجود قوانین امنیتی و مهاجرتی در کانادا، می تواند برای کسانی که مشمول اتهامات کیفری و سوء پیشینه هستند، دشوار باشد.

دریافت مجوز کار در کانادا

اخذ اجازه کار موقت کانادا، به متقاضی این امکان را می دهد تا ضمن زندگی در کنار خانواده خود، از تجربه کار کانادایی نیز به‌عنوان یک سرمایه با ارزش، هنگام درخواست اقامت دائم کانادا برخوردار باشند.

با این وجود اتهامات کیفری زیر می تواند متقاضیان را از گرفتن اجازه کار در کانادا باز دارد، این تخلفات شامل موارد زیر می شود:

  • اختلال در رانندگی (DUI)
  • سرقت
  • تخلفات راهنمایی و رانندگی
  • حمله (تجاوز)
  • رانندگی خطرناک
  • مصرف دارو یا مواد مخدر

با این حال ممکن است برای بسیاری از متقاضیان سوال پیش بیاید که آیا وجود چنین تخلفات و اتهامات کیفری در سابقه فرد، امکان صدور مجوز کار در کانادا را ممکن می کند؟

پاسخ این سوال مثبت است، اما باید توجه شود که پروسه اخذ مجوز کار بستگی به تاریخ وقوع جرم و تاریخ ثبت درخواست پروانه کار دارد.

پروسه دریافت مجوز کار به مدت زمان سپری شده از ارتکاب جرم بستگی دارد

اگر متقاضی تا پایان مدت زمان اجرای حکم ۵ سال یا کمتر از ۵ سال فرصت داشته باشد، فرد باید برای برطرف کردن مشکل عدم پذیرش، همزمان با درخواست مجوز کار، مجوز اقامت موقت (TRP) را نیز درخواست کند.

 در واقع TRP (مجوز اقامت موقت) یک معافیت موقت است که برای متقاضی با وجود عدم پذیرش، امکان ورود به کانادا را برای مدت زمان مشخصی (که معمولا سه ساله می باشد) فراهم می کند؛ با این حال مدت زمان صدور مجوز، بسته به دلایل متقاضی برای ورود به کانادا متفاوت می باشد.

البته معمولا TRP در مورد درخواست اخذ اجازه کار، برای مدت زمان اعتبار صدور مجوز کار، برای متقاضیان صادر می شود تا اطمینان حاصل شود که افراد تا پایان مدت اعتبار مجوز کار، می توانند در کانادا بمانند.

دریافت مجوز کار به مدت زمان سپری شده از ارتکاب جرم بستگی دارد

راهنمای پذیرش کانادا

در صورتی که از پایان مدت مجازات متقاضیان پنج سال یا بیشتر گذشته باشد، افراد می توانند برای توانبخشی جنایی، بعنوان راه حل دائمی برای عدم پذیرش در کانادا، اقدام نمایند. به گونه ای که پس از تصویب، دیگر افراد می توانند بدون آنکه جرایمشان در پرونده جنایی، مانعی برای آنها ایجاد کند، آزادانه وارد خاک کانادا شوند.

بیشتر بخوانید  حداقل نمره آیلتس برای مهاجرت به کانادا

از مشکلات این برنامه برای درخواست مجوز کار، می توان به مدت زمان پردازش آن اشاره کرد. البته امروزه ، درخواست های مربوط به توانبخشی جنایی، بصورت ۱ ساله به تصویب می رسد.

همچنین پس از تصویب توانبخشی، متقاضی ممکن است بدون توجه به عدم پذیرش خود، درخواست مجوز کار کند، اما مدت زمان مورد نیاز مانع از آن می شود که توان بخشی مجرمانه بعنوان یک راه حل کوتاه مدت برای عدم پذیرش و اخذ مجوز کار در کانادا باشد.

به همین دلیل، بسیاری از متقاضیان از اقدامات توان بخشی جنایی به عنوان یک راه حل طولانی مدت استفاده می کنند و سپس با ارائه برنامه TRP، باعث صدور اجازه کار قبل از تصویب توان بخشی کیفری می شوند.

درخواست برای توانبخشی (rehabilitation)

اگر مدت زمان سپری شده برای اجرای حکم یک جرم غیر جدی، ۱۰ سال یا بیشتر باشد، در آن صورت باید متقاضی به عنوان توانبخش تلقی شود.

این بدان معنی است که او به دلیل گذشت زمان دیگر نمی تواند مورد قبول باشد. (همچنین این روند برخلاف درخواست برای توانبخشی مجرمانه، نه تنها، دیگر نیازی به مستندات رسمی ندارد بلکه بصورت یک ارزیابی توسط یک مقام مهاجرتی است.)

البته باید توجه داشت که در این طرح، با وجود مورد تایید بودن ورود و پذیرش متقاضیان به کانادا، باز هم جرم و جنایت قبلی می تواند در پردازش درخواست های مجوز کار مشکل ساز باشد. چراکه ماموران مهاجرتی بر اساس اختیاراتی که دارند می توانند پس از رسیدگی، نظر خود را در مورد اجازه ورود متقاضیان صادر کنند.

بنابراین متقاضیان بهتر است که در این باره محتاطانه عمل کنند به گونه ای که یک نامه از شخص حقوقی را با درخواست اجازه کار درج کنید. وجود چنین نامه ای مشخص می کند که متقاضی دیگر ممنوع الورود نیست و باید به بخش های مربوط به قانون مهاجرت به کانادا که گواهی این واقعیت است، مراجعه نماید.

بیشتر بخوانید  8 نکته مهم برای موفقیت شغلی در کانادا

در واقع این موضوع، اختیارات مامور مهاجرت را برای پذیرش متقاضیان محدود می کند، چراکه ماموران باید از پردازش درخواست اجازه کار به طور عادی، اطمینان حاصل نمایند.

و در آخر لازم به ذکر است که اگر چه یک جرم جزئی ممکن است دریافت مجوز کار را با مشکلاتی همراه کند، اما متقاضیان می توانند با اقدامات لازم، این احتمال را به حداقل برسانند. البته این اقدامات به عواملی مانند تعداد تخلفات، مدت زمان سپری شده از زمان وقوع جرم یا جرائم و جدیت این تخلفات بستگی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط انواع ویزای کانادا با کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی آتلانتیک ۷۲۴ تماس بگیرید. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *